Καθάρισε… με “τεσσάρα” η Τσέλσι

Εύκολο βράδυ είχε η Τσέλσι που επιβλήθηκε με 0-4 της Κρασνοντάρ, στον πέμπτο όμιλο τους Champions League.

Νίκη με διαστάσεις θριάμβου πέτυχε η Τσέλσι με 0-4 κόντρα στην Κρασνοντάρ στη Ρωσία, στο παιχνίδι που άνοιξε η αυλαία των αγώνων της Τετάρτης (28/10) για το Champions League.

Οι “μπλε” κέρδισαν δύο πέναλτι ενα εκ των οποίων πήγε στα δίχτυα με τον Βέρνερ, ενώ οι Χάντσον- Οντόι, Ζιγιές και Πούλισικ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στους γηπεδούχους στο 9ο λεπτό, ωστόσο ο Μεντί έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ούτκιν από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ από τα 11 μέτρα σπατάλησε η Τσέλσι. Ο Κάιο στο 13’ ανέτρεψε τον Βέρνερ στη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σαφόνοβ.

Πέντε λεπτά αργότερα η Κρασνοντάρ είχε ακόμα μια ευκαιρία για γκολ, με το σουτ του Φιλένα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως μπάλα κόντραρε στον Ζουμά και κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τελικά στο 37’ η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Χάντσον-Οντόι, ο οποίος επιχείρησε σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Σαφόνοβ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Κρασνοντάρ και στο 55’ ο Γκαζίνσκι επιχείρησε σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι. Ενώ στο 61’ Τσερνόβ δεν βρήκε στόχο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Λίγα λεπτά αργότερα οι Ρώσοι απείλησαν ξανά με σουτ του Μπεργκ που “έβγαλε” ο Μεντί.

Δεύτερη και φαρμακερή… η Τσέλση κέρδισε ξανά πέναλτι στο 75’ όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαρτίνοβιτς. Ο Βέρνερ βρέθηκε απέναντι από τον Σαφόνοβ και σημείωσε το 0-2.

Οι Λονδρέζοι κλείδωσαν τη νίκη με γκολ του Ζιγιές στο 79’, ο οποίος με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 3-0, ενώ στο τελευταίο λεπτό την κανονικής διάρκειας ο Πούλισικ με δεξί σουτ, μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-0.

Σκόρερ: 37′ Χάντσον-Οντόι, 75′ πεν. Βέρνερ, 79′ Ζιγιές, 90′ Πούλισικ

Κρασνοντάρ: Σαφόνοβ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Τσερνόβ, Ούτκιν (74′ Σουλεϊμάνοβ), Φιλένα, Όλσον (82′ Σπέτσιαν), Γκαζίνσκι, Ραμίρες, Μπεργκ (87′ Σαμπούα).

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Τσίλγουελ (81′ Έμερσον), Ζορζίνιο (71′ Μάουντ), Κόβατσιτς (71′ Καντέ), Ζιγιές (81′ Έιμπραχαμ), Χάντσον-Οντόι (71′ Πούλισικ), Χάβερτς, Βέρνερ.