Καθάρισε την πρόκριση ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος πήρε μία άνετη νίκη στη Ριζούπολη, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης με 0-3, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του κυπέλλου Ελλάδας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2019 ο Ατρόμητος και πλέον κοιτάζει το επόμενο αγώνα με τον Παναιτωλικό για το πρωτάθλημα.

Τα γκολ των Περιστεριωτών τα σημείωσε ο Κουλούρης, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στους «8» από σήμερα. Πλέον η ρεβάνς στο Περιστέρι θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι προηγήθηκε στο σκορ στο 27ο λεπτό, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουλούρη.  Το 0-2 ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 63′ με δυνατό σουτ του Έλληνα επιθετικού, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3 με όμορφη λόμπα στο 72′.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Γκίνο, Τριάδης (46’ Ναζλίδης), Ντ’ Ούρσο (69’ Κοντοές), Μπεντινέλι, Κονέ (62’ Ντεφεντερίκο), Ακόστα.