Κατώτερος των περιστάσεων ο Ηρακλής, αποκλείστηκε από τη Ζιόνα

Ο Ηρακλής προσπάθησε, αλλά ήταν εμφανές από την αρχή του αγώνα ότι δεν είχε δυνάμεις, ηττήθηκε εύκολα και αποκλείστηκε από τη Ζιόνα.

Ο ξανά τυπικά γηπεδούχος Ηρακλής αντιμετώπισε την Ιρόνι Νες Ζιόνα για τα προημιτελικά του FIBA Europe Cup, όπου ηττήθηκε με σκορ 80-105 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Ανγκόλα με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Μεγίνς με 26 πόντους, 10 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και Μίλερ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τον Ηρακλή, ξεχώρισαν ο Έμπανκς έχοντας 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και ο Ενετσιόνια που και αυτός πέτυχε από 19 πόντους.

Ο Ηρακλής ούτε αυτή την φορά δεν ξεκίνησε καλά, με άσχημες επιθετικές επιλογές και κακή αμυντική λειτουργία, όντας ευάλωτος και στην περιφέρεια με τους Ισραηλινούς να βρίσκουν ελεύθερα σουτ, αλλά και στην ρακέτα, με παράδειγμα τα δύο γκολ φάουλ που έκανε ο Καββαδάς. Με αυτό τον τρόπο, η Ζιόνα στα μισά του δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 6-17. Ο Ηρακλής προσπάθησε να ανακάμψει, όμως η ρακέτα των φιλοξενούμενων ήταν απλησίαστη και κάπως έτσι η 1η περίοδο τελείωσε με τη Ζιόνα να προηγείται με 18-27.

Ο Γηραιός στην 2η περίοδο προσπάθησε μάταια να βρει διαδρόμους προς την ρακέτα και έτσι συνέχισε τα τρίποντα και τα σουτ μέσης απόστασης χωρίς καμία επιτυχία. Οι παίκτες της Ζιόνα ήταν πιο συγκεντρωμένοι, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και με τους Μεγίνς και Ανγκόλα να κάνουν ότι θέλουν το καλάθι του Ηρακλή, η ισραηλινή ομάδα πήρε προβάδισμα στο 5ο λεπτό με 8 πόντους, 28-36. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου όμως δεν παραδόθηκε, βελτιώθηκε αμυντικά, το πάλεψε και μείωσε τη διαφορά προς στιγμήν, που όμως ανέβηκε ξανά αμέσως και οι Θεσσαλονικείς πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 10 πόντους πίσω, 40-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, ο Ηρακλή “χτύπησε” στο ζωγραφιστό επιτέλους καθώς αντί να ψάχνει κενά, τα δημιούργησε με την ταχύτητα των γκαρντ του, με μοναδική αδυναμία τα τρίποντα, τα οποία οι παίκτες έπαιρναν αρκετά, που παρέμειναν χαμηλά με ποσοστό περίπου 25% και στο πεντάλεπτο είχε ρίξει την διαφορά στο -5. Ο Γηραιός ξανά εκεί που έκανε ένα βήμα μπροστά, λίγο αργότερα έκανε δύο πίσω και στο τέλος της 3η περιόδου το σκορ ήταν 55-72 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η Ζιόνα είχε ξεφύγει πολύ και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 80-105, με τον Ηρακλή να αποχαιρετά την διοργάνωση στην φάση των 8.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 55-72, 80-105.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 3, Γκιουζέλης 6, Χάτσερ 7 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 3, Βεργίνης 4 (0/3 τρίποντα), Ίμπανκς 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Ενετσιόνια 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάγκινς 8 (1), Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 4/4 βολές), Καββαδάς 1 (5 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 4, Σαγκς 9 (2).

ΙΡΟΝΙ ΝΕΣ ΖΙΟΝΑ (Γκρίνμπεργκ): Κορνίλιους 6, Ίμπο, Λεβί 2, Λίμοναντ 2, Τρότσκι, Ανγκόλα 27 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρέιρα 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νταν 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μεΐνς 26 (10/12 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μίλερ 19 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σέλντεν 11 (1/5 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 25/45 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 18/25 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 21 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ιρόνι Νες Ζιόνα: 31/52 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 48 ριμπάουντ (37+11), 28 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ