«Κάζο» για Μονπελιέ, ισοπαλία στη Νίκαια

Ήττα με βαρύ σκορ για τη Μονπελιέ από τη Ρεμς, ισοπαλία με σκορ στην Νίκαια μεταξύ Λιλ και Νις

Για την 8η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος η Ρεμς διέλυσε με 0-4 τη Μονπελιέ, ενώ ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς μεταξύ Νις και Λιλ.

Οι αγώνες:

Μετς – Σεντ Ετιέν 2-0 (Μπουλάγια 5′, Σισοκό (αυτ) 78′)

Στο στάδιο Μουνισιπάλ του Μετς η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 2-0 την Σεντ Ετιέν. Το σκορ άνοιξε ο Μπουλάγια στο 5ο λεπτό ενώ ο Σισοκό με αυτογκόλ έγραψε τον επίλογο του ματς στο 78′. Έτσι, η Μετς ανέβηκε στην 9η θέση με 11 πόντους ενώ οι “Στεφανουά” έπεσαν στην 13η με 10 πόντους.

Μπορντό – Νιμ 2-0 (Μπριάντ 80′, Ουντίν 82′)

Πιο δύσκολη απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ ήταν η νίκη της Μπορντό επί της Νιμ με 2-0. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε μέσα σε τρία λεπτά με το γκολ του Μπραιάντ στο 80′ και του Ουντίν στο 82′. Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπορντό πέρασε στην 8η θέση με 12 πόντους, ενώ η Νιμ βρίσκεται στην 16η με 8 πόντους.

Μπρέστ- Στρασβούργο 0-3 (Ντιαλό 26′, Λάλα 38′, Αγιόρκε 66′)

Στο στάδιο Φράνσις-Λε Μπλε το Στρασβούργο πέτυχε σημαντικό “διπλό” για τη μάχη της παραμονής κόντρα στη Μπρέστ με 0-3.

Οι βάσεις μπήκαν στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Ντιαλό και Λάλα στο 26′ και 38′ αντίστοιχα, ενώ το 0-3 υπέγραψε ο Αγιόρκε στο 66′. Το Στρασβούργο βρίσκεται δύο βαθμούς κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και τη 18η θέση με 6 βαθμούς, ενώ η Μπρέστ στη 14η με 9 πόντους.

Μονπελιέ – Ρεμς 0-4 (Ντιά 8′,12′,55′, Εμποκού 30′)

Εμφατική νίκη πέτυχε η Ρεμς έναντι της Μονπελιέ με 0-4 πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μέγας πρωταγωνιστής ήταν ο Ντιά που πέτυχε χατ τρικ με δύο εκτελέσεις πέναλτι (8′,55′), ενώ το άλλο τέρμα πέτυχε με όμορφο τελείωμα στο 12ο λεπτό. Το άλλο τέρμα της αναμέτρησης σκόραρε ο Εμποκού στο 30′.

Η νίκη της Ρεμς την ανέβασε στην 19η θέση με 5 πόντους ενώ έμεινε στην 11η θέση με 11 πόντους.

Νις – Λιλ 1-1 (Ντόλμπεργκ 50′ – Γιλμάζ 58′)

Στην Νίκαια ισόπαλο έληξε με 1-1 το ματς μεταξύ της Νις και της Λιλ.

Ο Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ με τη Νις στο 50′ και ο Γιλμάζ στο 58′ έγραψε το τελικό 1-1. Η Λιλ πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Παρί με 18 πόντους, ενώ η Νις βρίσκεται στην 5η θέση με 14 πόντους.