“Κάζο” στην έδρα της η Γιουβέντους από την Σασουόλο

Η Γιουβέντους φιλοξένησε στο “Allianz Stadium” την Σασουόλο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και παρόλο που ήταν καλύτερη, τελικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Ένας σημαντικός βαθμός για την Σασουόλο που βρίσκεται στην 12η θέση με 14 βαθμούς. Από την άλλη η Γιουβέντους, εξακολουθεί να βρίσκεται πρώτη με 36 βαθμούς, ελπίζοντας σε “γκέλα” της Ίντερ κόντρα στην ΣΠΑΛ, ώστε να μην πέσει από την κορυφή.

Στο 7′ ο Ιγκουαΐν έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή, αλλά ο Τσαν σε κενή εστία δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ.

Στο 16ο λεπτό η Γιουβέντους θα χάσει ακόμα μια καλή ευκαιρία. Ο Πιάνιτς έβγαλε μια καταπληκτική μπαλιά, στον κενό χώρο, μέσα στην περιοχή, ο Ιγκουαΐν έκανε την κίνηση και επιχείρησε το σουτ με την μία, αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Τελικά η Μεγάλη Κυρία θα βρει το γκολ στο 20′ με τον Μπονούτσι. Ο Ιταλός, έλαβε την πάσα από τον Μπεντακούρ και με ένα σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Σασουόλο αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 1-1, τρία λεπτά αργότερα στο 23′ με τον Μπόγκα. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων, έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Καπούτο, βγαίνοντας μόνος του με αντίπαλο τον Μπουφόν, τον οποίο και νίκησε με μια εξαιρετική λόμπα.

Στο 35′ η Σασουόλο είχε μια καλή ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Λοκατέλι βρήκε χώρο έξω από τη περιοχή, δοκίμασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν, μένοντας το 1-1 έως το τέλος του ημιχρόνου.

Η Σασουόλο με το καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου πάγωσε το Αλιανζ αρένα στο 47′ με τον Καπούτο. Ο επιθετικός της Σασουόλο, εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Ντε Λιχτ, σταμάτησε και σούταρε την μπάλα εντός περιοχής, ο Μπουφόν έπεσε η μπάλα γλίστρησε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 της Σασουόλο.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι πέρασε στο 53′ τον Πάολο Ντιμπάλα στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Μπερναρντέσκι. Ο Αργεντίνος άλλαξε την εικόνα των μπιανκονέρι και μάλιστα στο 68′ ο ίδιος κέρδισα πέναλτι, μετά από ανατροπή του από τον Ρομάγκνα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 2-2.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Άαρον Ράμσεϊ στο 88′. Ο μέσος της Γιουβέντους σούταρε ανενόχλητος μέσα από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Τουράτι με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά η πρωταθλήτρια Ιταλίας άσκησε ασφυκτική πίεση, κλείνοντας στα καρέ της την Σασουόλο, χωρίς αποτέλεσμα όμως, καθώς το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες κάρτες: Πιάνιτς / Ντζούρισιτς, Λοκατέλι, Τολιάν, Κυριακόπουλος, Μουλντούρ

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Μπουφόν, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Τσαν (54′ Ματουιντί), Πιάνιτς, Μπεντακούρ, Μπερναρντέσκι (53′ Ντιμπάλα), Ιγκουαΐν (79′ Ράμσεϊ), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Σασουόλο (Ντε Ζέρμπι): Τουράτι, Κυριακόπουλος, Ρομάγκνα, Μάρλον, Τολιάν, Λοκατέλι, Μαγκνανέλι, Μπόγκα (90+1′ Πελούσο), Τραορέ (62′ Ντούνκαν), Ντζούρισιτς (72′ Μερτ Μουλντούρ), Καπούτο.