Κηφισιά-ΑΕΚ: Αναγνωστόπουλος και Βαφέας έβαλαν στοπ στην Ένωση

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Κηφισιάς με την ΑΕΚ.

Γκέλα για την ΑΕΚ στην Κηφισιά που έμεινε στο 1-1 με την νεοφώτιστη ομάδα, ενόψει της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων που έκανε έξι εξαιρετικές επεμβάσεις και δεν επέτρεψε στην Ένωση να σκοράρει, ενώ το γκολ που δέχτηκε ήταν από κόντρα, μετά το γύρισμα του Σιντιμπέ και την προσπάθεια για απομάκρυνση του Σνάιντερλιν.

Τα γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το αυτογκόλ της Κηφισιάς (Σνάιντερλιν) στο 58′ να δίνει προβάδισμα στην Ένωσή και το γκολ του Βαφέα στο 85′ να φέρνει ένα θετικό αποτέλεσμα για τους νεοφώτιστους.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό με το ακυρωθεί γκολ του Πόνσε που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 16′ ο Ελίασον έκανε την κεφαλιά με τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό, η Ένωση είχε δεύτερο ακυρωθεί τέρμα με τον Ελίασον αυτή την φορά να σκοράρει από αντικανονική θέση.

Στο 48ο λεπτό, ο Σουηδός συνέκρινε, έκανε το σουτ που δεν βρήκε εστία ενώ έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μοχαμάντι σταμάτησε στο τερματοφύλακα της Κηφισιάς.

Στο 58ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με το αυτογκόλ του Σνάιντερλιν μετά το γύρισμα του Σιντιμπέ.

Στην συνέχεια, ο Αναγνωστόπουλος κράτησε στο ματς την Κηφισιά με τρεις επεμβάσεις. Αρχικά, έδιωξε με το πόδι το σουτ του Πόνσε στο 61′, στην συνέχεια αυτό του Λιβάι Γκαρσία στο 66′ και στο 71ο λεπτό την προσπάθεια του Ελίασον όλα αυτά μέσα από την περιοχή.

Αυτή της την αφλογιστία πλήρωσε η ΑΕΚ στο 85ο λεπτό, μετά το κόρνερ του Μπιφουμά και την αναμπουμπούλα στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Βαφέας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε να τριτώσει το κακό για την ΑΕΚ με ακόμα ένα ακυρωθέν γκολ για την Ένωση με τον Άμραμπατ να βρίσκεται πίσω από τους αμυντικούς στην Κηφισιά.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Πινέδα συνεργάστηκε με τον Γαλανόπουλο με τον Έλληνα μέσο να κάνει το σουτ και τον Αναγνωστόπουλο με το ένα χέρι να κρατάει το 1-1.

Σκόρερς: Βαφέας 85′ – Σνάιντερλινγκ 58′

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς (90′ Πέιος), Λόικ, Βαφέας, Σνάιντερλιν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας (73′ Τετέι), Αντερέγκεν (90′ Αντούνες), Παρράς (83′ Λούμορ), Οζέγκοβιτς (73′ Μπιφουμά)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Κάλενς (83′ Πήλιος), Μήτογλου, Μοχαμάντι, Γιόνσον (62′ Πινέδα), Γαλανόπουλος, Πισάρο (62′ Άμραμπατ), Ελίασον, Πόνσε (62′ Γκαρσία), Τσούμπερ (82′ Μάνταλος)