“Κλειδώνει” την πρωτιά η Μπάγερν, τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε εύκολα τη Χόφενχαϊμ και εδραιώνεται στην πρώτη θέση, δύσκολα νίκησε την Άουγκσμπουργκ η Ντόρτμουντ

Για την 19η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ, η Ντόρτμουντ και η Άιντραχτ δυσκολεύτηκαν αλλά ξεπέρασαν το εμπόδιο των Άουγκσμπουργκ και Χέρτα αντίστοιχα.

Ισόπαλες αναδείχτηκαν με το ίδιο σκορ η Βέρντερ με την Σάλκε και η Ουνιόν με την Γκλάντμπαχ.

Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαϊμ 4-1

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εντός έδρας της Χόφενχαϊμ με 4-1 και αρχίζει να εδραιώνεται στη 1η θέση με 45 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στη 12η με 22 βαθμούς.

Το σκορ για τους “Βαυαρούς” άνοιξε ο Μπόατενγκ στο 32′, με τον Μίλερ να διπλασιάζει το προβάρισμα των γηπεδούχων στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Λεβαντόφσκι στο 57′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ και ο Γκνάμπρι στο 64′ έβαλε το τέταρτο γκολ της Μπάγερν. Το τέρμα της Χόφενχαϊμ είχε πετύχει ο Κράμαριτς στο 44′.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-1

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κέρδισε με 3-1 τη Χέρτα Βερολίνου και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση με 33 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 14η με 17 βαθμούς.

Η Χέρτα προηγήθηκε στο 68ο λεπτό με τον Πιότεκ, αλλά δύο λεπτά αργότερα στο 68′ ο Σίλβα ισοφάρισε, ο Χίντερεγκερ στο 85′ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και ο τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σίλβα με πέναλτι στο 90+5.

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 1-1

Στο γήπεδο Στάντιον Αν ντερ Άλτεν Φορστερέι, η Ουνιόν ήρθε ισόπαλη με την Γκλάντμπαχ, 1-1 και είναι στην 8η θέση με 29 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ρόζε στην 7η με 32 βαθμούς.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κνότσε στο 31′, με τον Πλεά να φέρει το ματς στα ίσια για τους φιλοξενούμενους στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ντόρτμουντ- Άουγκσμπουργκ 3-1

Η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Άουγκμπουργκ με σκορ 3-1 και είναι στη 5η θέση, έχοντας 32 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 13η με 22 βαθμούς.

Η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε στο 10′ με γκολ του Χαν, όμως οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν με τον Ντιλέινι στο 26′ και έκαναν την ανατροπή με τον Σάντσο στο 63′, το τελικό διαμόρφωσε ο Ούντοκαϊ με αυτογκόλ στο 75′.

Βέρντερ Βρέμης- Σάλκε 1-1

Η Βέρντερ Βρέμης ήρθε ισόπαλη, 1-1 με τη Σάλκε και βρίσκεται στην 11η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία με 8 βαθμούς.

Η Σάλκε σκόραρε ο Μάσκαρελ στο 38′ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μοχουάλντ στο 77′.