KNVB Cup : Ήττα για την Ουτρέχτη από την Σπάκενμπουργκ

Η Ουτρέχτη των Δουβίκα-Μπάρκα ισοπεδώθηκε από την Σπάκενμπουργκ.

Με μία σούπερ έκπληξη ξεκίνησε η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας, καθώς η Σπάκενμπουργκ (7η στη βαθμολογία της Β’ Ολλανδίας) συνέτριψε εκτός έδρας την Ουτρέχτη των Τάσου Δουβίκα και Βασίλη Μπάρκα με 4-1 και την «πέταξε» εκτός ημιτελικών!

Στο «Stadion Galgenwaard» της Ουτρέχτης, η Σπάκενμπουργκ συνέχισε την εφετινή, απίθανη πορεία της στο ολλανδικό Κύπελλο και μετά την Γκρόνινγκεν απέκλεισε άλλη μία ομάδα της Eredivisie. Και με τρόπο εμφατικό!

Η ομάδα του 35χρονου Κρις ντε Γκράαφ αιφνιδίασε την Ουτρέχτη, ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Βινκ, έπειτα από ωραία ασίστ του Αντμιράαλ. Στο 52’ ακυρώθηκε μέσω VAR ένα γκολ του Δουβίκα ως οφσάιντ συμπαίκτη του στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ επτά λεπτά μετά (59’) η Σπάκενμπουργκ έκανε το 2-0 με τον Αντμιράαλ.

Ο Δουβίκας από ασίστ του Φαν ντε Στρεκ μείωσε στο 64’ σε 1-2, όμως οι φιλοξενούμενοι επεφύλασσαν άλλα δύο «χτυπήματα» με τους Άρτιεν στο 66’ και Φαν ντερ Λίντεν στο 75’, παίρνοντας μία πανηγυρική πρόκριση στους ημιτελικούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ολλανδίας:

Ουτρέχτη-Σπάκενμπουργκ         1-4