KNVB: Κυπελλούχος η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν πήρε το Κύπελλο νικώντας τον Άγιαξ στα πέναλτι.

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που διεξήχθη στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ, η Αϊντχόφεν κατέκτησε το Kύπελλο Ολλανδίας επικρατώντας στον τελικό του Άγιαξ με 3-2 στα πέναλτι (κ.α. 1-1).

Ο «Αίαντας» κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 43΄ με αυτογκόλ του Μπράνθγουεϊτ για να ισοφαρίσει η Αϊντχόφεν με τέρμα του Αζάρ στο 67΄.

Στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας του αγώνα όπως και στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Αϊντχόφεν ήταν πιο ψύχραιμη και με 3-2 κατέκτησε το 11ο Kύπελλο της ιστορίας της.

Η Αϊντχόφεν κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο Ολλανδίας νικώντας τον Άγιαξ.