KNVB: Πρόκριση του Άγιαξ με επεισόδια

Στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας ο Άγιαξ.

Ο Άγιαξ προκρίθηκε για 28η φορά σε τελικό Κυπέλλου νικώντας την Φέγενορντ με 2-1 σε ένα άκρως επεισοδιακό ντέρμπι, το οποίο διακόπηκε για 40 λεπτά λόγω αντικειμένου απ’ την εξέδρα των γηπεδούχων που χτύπησε στο κεφάλι τον Ντάβι Κλάασεν, μετά το γκολ που σημείωσε δίνοντας το προβάδισμα στον «Αίαντα».

Ο διεθνής μέσος του Άγιαξ άρχισε να αιμορραγεί στο κεφάλι με αποτέλεσμα ο διαιτητής του αγώνα Α. Λίντχάουτ, να διακόψει το ματς στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Όταν ξεκίνησε εκ νέου το ματς, ο αίαντας κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα που είχε πάρει χάρις στα γκολ των Τάντιτς (14′) και Κλάασεν (51′), με την ομάδα του Ρότερνταμ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Χιμένες (45’+2′).

Ο Άγιαξ θα επιστρέψει στο «De Kuip» στις 30 Απριλίου για να διεκδικήσει το 21ο Κύπελλο της Ιστορίας του, στον μεγάλο τελικό απέναντι στην Αϊντχόφεν, η οποία ξεπέρασε την Τρίτη (4/4) το εμπόδιο της Σπάκενμπουργκ.