Κοιτά τη ρεβάνς η Τσέλσι

Για τα ημιτελικά του Λίγκ Καπ Αγγλίας (Καραμπάο Καπ) η Τότεναμ πήρε την νικη με 1-0 από την Τσέλσι, με τους μπλε να περιμένουν τον επαναληπτικό αγώνα στο «Στάμφορντ μπριτζ» στις 22 Ιανουάριου .

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες είχαν καλό ρυθμό, αλλά η Τσέλσι απείλησε πρώτη στο 4΄με το σουτ του Μπάρκλεϊ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ψαλιδάκι του Έρικσεν όμως ο Κέπα μπλόκαρε. Στην συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πίεζαν με τους Οντόι , Αζάρ και Μπάρκλεϊ όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Ωστόσο το 25΄ήταν φάση που σημάδεψε τον αγώνα καθώς o Κέιν κινήθηκε στο όριο του οφσάιντ ανατράπηκε από τον Κέπα, το VAR έδειξε ότι ο Άγγλος έπρεπε να κερδίσει το πέναλτι , το οποίο το πέτυχε βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.  Mετά το γκολ η Τσέλσι προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά ο Καντέ στο 40′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκαζανίγκα. Ενώ ένα λεπτό αργότερα  το σουτ του Οντόι  πέρασε άουτ, στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης  δεν κατάφερε να νικήσει με την βοήθεια του Ρόουζ τον τερματοφύλακα των σπέρς . Με το 1-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια

Στην επανάληψη η ομάδα του Ποκετίνο απείλησε με τον Κέιν στο 52΄ ο Κέπα όμως ήταν σε ετοιμότητα. Στην συνέχεια η ομάδα του Σάρι ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του ματς και ήθελε περισσότερο το γκολ . Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρκετά τον Γκαζανίγκα αλλά η μπάλα δεν τους έκανε  το χατίρι, με αποτέλεσμα  η Τότεναμ  να κρατήσει το προβάδισμα έως το φινάλε .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Γκατσανίγκα, Τρίπιερ, Ντάβινσον Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ρόους, Γουίνκς (90′ Σκιπ), Σισοκό, Έρικσεν (90′ + 1′ Γιορέντε), Άλι, Κέιν, Σον (79′ Λαμέλα)

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζόνιο, Μπάρκλεϊ (75′ Κόβασιτς), Χάντσον – Οντόι (80′ Ζιρού), Αζάρ, Γουίλιαν (63′ Πέδρο)