Κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ και πήρε ισοπαλία ο εξαιρετικός Ολυμπιακός

Με έναν μεγάλο βαθμό ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στους στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 κόντρα στην Τότεναμ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, όπου οι φίλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα, ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό παιχνίδι, δεν «μάσησε» από τα δύο γκολ των «πετεινών» που προηγήθηκαν 0-2, δημιούργησε φάσεις και έφτασε στην ισοφάριση επί της περσινής φιναλίστ της διοργάνωσης. Ενώ κατά διαστήματα ήταν πολύ καλύτερος από τους Άγγλους.

Δίχως άλλο, αυτή η ισοπαλία αφήνει μια «γλυκόπικρη» γεύση στον Ολυμπιακό καθώς με την απόδοσή του μπορούσε να έχει νικήσει.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ντανιέλ Ποντένσε στο 44’, ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι στο 54’, ενώ για την Τότεναμ σκόραραν ο Χάρι Κέιν με πέναλτι στο 26’, ο Μόουρα στο 30’

Μάλιστα για τον Ματιέ Βαλμπουενά ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι, αυτό ήταν το 100ο του παιχνίδι στα Κύπελλα Ευρώπης και το γιόρτασε με ένα γκολ και μία ασίστ. Πολύ καλός επίσης και ο Ντανιέλ Ποντένσε.

Φυσικά την παράσταση έκλεψε το πολύ εντυπωσιακό κορεό που σήκωσαν οι “ερυθρόλευκοι” οπαδοί.

Το ματς

Με τη συνηθισμένη ευρωπαϊκή του ενδεκάδα παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» ο Πέδρο Μαρτίνς. Σε διάταξη 4-2-3-1, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ και Τσιμίκα στα άκρα της άμυνας και Σεμέδο-Μεριά στόπερ. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης στον άξονα, με τους Ποντένσε-Μασούρα εξτρέμ, τον Βαλμπουενά δεκάρι πίσω από τον Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο καλά στον αγώνα βρίσκοντας τα πατήματά του και προσπάθησε με πολλές αξιώσεις να νικήσει τον Γιορίς. Ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα, η Τότεναμ προηγήθηκε. Αυτό της έδωσε ψυχολογία και μέχρι να συνέλθουν οι «ερυθρόλευκοι», πέτυχαν ακόμη ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός όμως δεν παραδόθηκε και μπόρεσε να μειώσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση 5 λεπτών, ο Ποντένσε έκανε μια ωραία κούρσα από τα δεξιά, σούταρε αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος μπήκε στην περιοχή της Τότεναμ, ωστόσο έχασε το βηματισμό του και η πάσα που έκανε στον Γκερέρο δεν ήταν καλή.

Στο 16’ ο Γκερέρο αφού έκανε μια ντρίπλα πάνω στον Σάντσες, σούταρε αλλά αδύναμα με αποτέλεσμα ο Γιορίς να μπλοκάρει.

Στο 18’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Τσιμίκας έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ποντένσε κατέβασε στον Γκερέρο, που πλάσαρε με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Γκιλιέρμε δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ήταν άστοχο.

Στο 26’ όμως η Τότεναμ «πάγωσε» το Καραϊσκάκη. Ο Μεριά ανέτρεψε τον Κέιν μέσα στην περιοχή, με τον Ρόκι να δίνει πέναλτι. Έτσι, ο Ντέλε Άλι νίκησε τον Σα από τα 11 βήματα κάνοντας το 0-1, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Αυτό το τέρμα έδωσε ψυχολογία στους Λονδρέζους και τέσσερα λεπτά μετά, στο 30’, μετά από λάθος της άμυνας ο Ντέιβις έδωσε στον Μόουρα που με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2.

Στο 38’ ο Μασούρας έκανε ένα ωραίο διαγώνιο πλασέ, με την μπάλα όμως να περνά εκτός.

Στο 44’ ο Ολυμπιακός μείωσε. Ο Ντανιέλ Ποντένσε βγήκε στην κόντρα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με πολύ ωραίο συρτό σουτ νίκησε τον Γιορίς για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλο που η Τότεναμ ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά, ο Ολυμπιακός δεν «μάσησε» και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 49’ ο Ντέλε Άλι σκόραρε, όμως, όπως έδειξε και το VAR, ήταν σε αντικανονική θέση μια έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 52ο λεπτό, μετά από κλέψιμο του Μπουχλάκη μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Βερτόνγκεν. Ο διαιτητής έδειξε τη λευκή βούλα και ο Γάλλος στο 54’ νίκησε τον Γιορίς φέρνοντας το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2!

Στο 61’ ο Μασούρας έκανε διαγώνιο σουτ, που πέρασε εκτός.

Στο 65’ ο Ντέλε Άλι μπήκε από δεξιά, επιχείρησε διαγώνιο πλασέ το οποίο απέκρουσε ο Σα.

Στο 75’ ο Ποντένσε μοίρασε ωραία στον Μπενζιά, αλλά αυτός έκανε ένα επιπόλαιο σουτ που έφυγε εκτός.

Στο 86’ ο Σα έσωσε και πάλι τον Ολυμπιακό ύστερα από σουτ του Λαμέλα.

Πλέον, όλοι στο λιμάνι στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (78’ Ρατζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69’ Μπενζιά), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντέιβις, Εντομπελέ (62’ Σισοκό), Γουίνκς, Έρικσεν, Μόουρα (76’ Λαμέλα) Άλι (73’ Σον), Κέιν