Κοιτάζει Ευρώπη η Κάλιαρι,”γκέλαραν” Ρόμα και Μίλαν

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Ιταλία, η Ίντερ κέρδισε στην έδρα της Σασουόλο με 4-3. Η Μίλαν έχασε την νίκη στο 90+3 από την Λέτσε με το σκορ να έρχεται 2-2. Αφησε βαθμούς με το 0-0 στη Γένοβα η Ρόμα στην αναμέτρηση με την Σαμπντόρια.

Σασουόλο – Ίντερ
Η Ίντερ πέρασε από την Σασουόλο με 4-3.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παρέμεινε στο -1 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους γηπεδούχους. Στον πάγκο έμεινε ο Κυριακόπουλος για την ομάδα της Σασουόλο.

Με το …καλησπέρα ο Μαρτίνες στο 2ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Σασουόλο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπεράρντι στο 16′, ωστόσο ο Λουκάκου με δύο γκολ στο 38′ και στο 45′ με πέναλτι έκανε το 3-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Μαρτίνες επίσης με πέναλτι έκανε το 4-1 στο 71′. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν δύο γκολ με τον Ντζούρισιτς στο 74′ και τον Μπογκά στο 82ο λεπτά για το 4-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κάλιαρι – Σπαλ

Γλυκοκοιτάζει την Ευρώπη η Κάλιαρι μετά τη νίκη της επί της Σπαλ με 2-0.
Οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητη για 6ο συνεχόμενο αγώνα και βρίσκονται στην 5η θέση με 14 βαθμούς. Στην 18η θέση και εντός της ζώνης του υποβιβασμού παραμένει η Σπαλ με 6 βαθμούς.

Ο Ναϊνγκολάν έκανε το 1-0 στο 9′ και ο Φαράγκο στο 67′ έγραψε το τελικό 2-0.

Ουντινέζε – Τορίνο

Νίκη μετά από 3 χρόνια και 10 μήνες για την ομάδα της Ουντινέζε εναντίον της Τορίνο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Οκάκα στο 42ο λεπτά (1-0). Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 10 πόντους στο μέσο της βαθμολογίας.

Σαμπντόρια – Ρόμα

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες με 0-0 στην Γένοβα. Κακή εικόνα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 86′ μετά την αποβολή του Τζάστιν Κλάιφερτ με δεύτερη κίτρινη.
Παραμένει στην τελευταία θέση η Σαμπντόρια με 4 βαθμούς, έπεσε στην 6η θέση η Ρόμα με 13 πόντους.

Πάρμα – Τζένοα

Άνετη επικράτηση για την Πάρμα στο Ένιο Ταρντίνι με 5-1 απέναντι στην Τζένοα. Οι “Τζιαλομπλού” ήταν καταιγιστικοί και άνοιξαν το σκορ με τον Κούκα στο 38′ και διπλασίασαν τα τέρματα τους τέσσερα λεπτά αργότερα στο 42′ με τον Κορνέλιους. Ο ίδιος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου 45+1′ θα κάνει το 3-0 για τους γηπεδούχους. Η Πάρμα θα βρει και τέταρτο γκολ (4-0) στο 50′ με τον Κορνέλιους να σημειώνει χατ-τρικ. Η Τζένοα θα μειώσει σε 4-1 με τον Πιναμόντι δύο λεπτά αργότερα στο 52ο λεπτό. Το “κερασάκι στην τούρτα” για την Πάρμα θα βάλει ο Κουλουσέφσκι στο 79′ κάνοντας το τελικό 5-1.

Στην 8η θέση με 12 βαθμούς η Πάρμα. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Τζένοα που βρίσκεται 19η με 5 βαθμούς, ένα πόντο πάνω από την συμπολίτισσα της Σαμπντόρια.

Μίλαν – Λέτσε

Τρελό φινάλε στο Σαν Σίρο. Η Μίλαν ήρθε ισόπαλη 2-2, με την Λέτσε να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ στο 90+3.

Η ομάδα της Μίλαν άνοιξε το σκορ με το Τσαλχάνογλου στο 20′ με το ημίχρονο να τελειώνει με 1-0. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (1-1) με τον Μπαμπακάρ να χάνει αρχικά πέναλτι και να σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια στο 62′. Η Μίλαν θα πάρει ξανά το προβάδισμα στο 81ο λεπτό με τον Πιάτεκ να κάνει το 2-1. Οι Λέτσε όμως δεν τα παράτησε και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο 90+3 με τον Καλντερόνι να σκοράρει και την ομάδα του να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Μιλάνο.

Οι γηπεδούχοι με αυτή την ισοπαλία είναι στην 12η θέση με 10 βαθμούς, με συγκατοίκους Ουντινέζε και Τορίνο. Η ομάδα της Λέτσε ανέβηκε στην 15η θέση με 7 βαθμούς.