“Κόλλησαν στο μηδέν” Ατρόμητος και Βόλος

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Βόλο στο Περιστέρι, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους στη περισσότερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας δύο-τρεις ευκαιρίες, όπου μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη.

Από την άλλη, η ομάδα του Βόλου κοίταξε πρώτα τα μετόπισθεν και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στα αρνητικά για τους γηπεδούχους ο τραυματισμός του Ρισβάνη. Η ομάδα του Ατρομήτου πλέον βρίσκεται στην 7η θέση με 4πλη ισοβαθμία (26β), ενώ ο Βόλος 11ος με 22β.

O αγώνας:

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και κυνήγησε το γρήγορο γκολ, με τον Βόλο από τα πρώτα λεπτά να προσπαθεί να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Μετά το πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι παρόλο που είχαν την κατοχή της μπάλας (68%-32%), δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Γκαραβέλη, παρά μόνο με κάποια στημένα (κυρίως από κόρνερ).

Οσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς.

Στο 41ο λεπτό ο Ρισβάνης τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Στρούγγης.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Ατρόμητος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και στον Ούμπιντες, ο οποίος σούταρε, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.  Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο που θέλησαν να αιφνιδιάσουν τον Ατρόμητο.

Στο 71ο λεπτό η ομάδα του Περιστερίου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, ο Γκαραβέλης έκανε άστοχη έξοδο, με τον Βέλλιο να κάνει την σκαστή κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οσο περνούσε  η ώρα ο Ατρόμητος πίεζε για το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις.

Στο 85′ μετά από ωραία προσπάθεια των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Χαρίση, ο οποίος έξω από τη μεγάλη περιοχή, σούταρε, αλλά κατέληξε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Κίτρινες: Χαρίσης, Γιακουμάκης – Γέντρισεκ, Μαξ

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Γούτας, Ρισβάνης (41’ Στρούγγης), Γκάλο, Κατράνης, Ούμπιδες, Χαρίσης, Μανούσος, Ενσικουλού (62’ Βέλλιος), Γιακουμάκης, Μπαένα (75’ Μάντσον)

Βόλος (Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Ντεντάκης (65’ Λύρατζης), Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Σερούλο, Τόρες, Γέντρισεκ (72’ Μάντζης)