“Κόλλησαν” στο μηδέν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ στο άδειο ΟΑΚΑ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ της Superleague.

Η ομάδα του Δώνη… έμεινε στις ισοπαλίες, αφού την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε ξανά ισόπαλη με 1-1 με την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός το πρώτο ημίχρονο ήταν… ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος απειλούσε συνεχώς την εστία των πράσινων.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει, έπειτα από πάσα του Πέλκα, αλλά απέκρουσε ο Διούδης. Η πίεση συνέχισε και τα επόμενα λεπτά, όμως ο τερματοφύλακας των πράσινων έσωσε την ομάδα ακόμα δυο φορές.

Ο Λημνιός στο 27’ ήρθε να κάνει την προσπάθειά του, όμως ο Διούδης έδιωξε ξανά. Εφτά λεπτά αργότερα ο Πέλκας αποπειράθηκε με κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Για την ομάδα του Δώνη σωτήριος αποδείχθηκε ο Διούδης, ο οποίος ξανά στο 47’ έσωσε την εστία του από τον Πέλκα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηνϊκός ήρθε στο 54ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Αγιούμπ, αλλά η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Άκπομ και κατέληξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Λάμπρου, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε ξανά.

Στο 60’ ο Κουρμπέλης έστειλε άουτ με κεφαλιά τη μπάλα. Ο Κολοβός στο 89’ σούταρε, ο Καμπετσής έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Κίτρινες: Μπουζούκης, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Αγιούμπ, Μάτος, Φερέιρα, Μαουρίσιο, Γιαννούλης, Λάμπρου, Γιόχανσον, Ινσούα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Δώνης (73’ Καμπετσής), Ζαχίντ (46’ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (57’ Ανουάρ), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (86’ Νούνες), Μακέντα (86’ Κολοβός)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ελ Καντουρί, Πέλκας (78’ Ροντρίγκο), Λημνιός (86’ Μαουρίσιο), Βιεϊρίνια (46’ Μάτος), Μπίσεσβαρ (46’ Λάμπρου), Γιαννούλης, Εσιτι (86’ Σφιντέρσκι), Άκπομ