«Κόλλησαν» στο μηδέν

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Ξάνθη στο Περιστέρι, για την 2η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Κάκιστο θέαμα από τις δύο ομάδες, με τον Ατρόμητο να μην συνεχίζει το σερί νικών. Από την άλλη, η ακριτική ομάδα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, σε μία δύσκολη έδρα.

O αγώνας:

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα στο 5ο λεπτό, όταν ο Ντε Λούκας σούταρε από το ύψος της περιοχής, ωστόσο έδιωξε ο Μέγερι δύσκολα.

Η απάντηση για τον Ατρόμητο ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν το γυριστό σουτ του Κουλούρη, μέσα από την περιοχή, κατέληξε πάνω από δοκάρια.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να μην έχουν ρυθμό στο παιχνίδι τους και χωρίς την δημιουργία φάσεων. Έτσι, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, με το …καλημέρα πάλι η Ξάνθη απείλησε και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Γέντρισεκ πήρε την μπάλα ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, όμως ο επιθετικός της Ξάνθης έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 66ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε καλή στιγμή, με τον Κουλούρη να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Στο 72ο λεπτό η Ξάνθη μετά από ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Γέντρισεκ, ο οποίος με σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Στο 81’ το σουτ του Γιαννούλη από το ύψος της περιοχής, έπεσε στη γωνία του ο Ζίβκοβιτς και έδιωξε σε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: Γιαννούλης, Ρισβάνης – Μπαξεβανίδης, Σιλά, Φασίδης

Ατρόμητου (Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς (75’ Ενσικουλού) , Βασιλακάκης, Μπρούνο (46’ Μούγιακιτς), Μανούσος (60’ Ουμπιντες), Κουλούρης

Ξάνθη (Ράσταβατς):  Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Ντε Λούκας, Φασίδης, Καντά (73’ Κάστρο), Κίκε Μπουλά(38’ Κοβάσεβιτς), Γέντρισεκ (85’ Αλμέιδα)