Κολοσσός Ρόδου: Κέρδισε τον Ηρακλή σε ένα «δυνατό» φιλικό

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Ηρακλή με 73-78 σε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, που έγινε στο κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ στο πλαίσιο του τουρνουά «Μαυροσκούφεια».

Ο Κολοσσός Ρόδου και ο Ηρακλής σε φιλικό αγώνα, ο οποίος όμως έμοιαζε με αγώνα κανονικής διαρκείας της Basket League, έδωσαν ένα πολύ δυνατό τεστ, καθώς το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια.

Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 28-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε τις λύσεις από τους Τζάκσον, Μπρέιζελτον και πέρασε μπροστά με 37-39 (18’). Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε λύσεις από την περιφέρεια με τους Χάνλαν, Οκερεαφόρ, προηγήθηκε με 52-45 αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε εκ νέου (58-58, 30’).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πιο ψύχραιμη και εύστοχη στην περιφέρεια με τον Μπρέιζελτον και έχοντας καλύτερη διαχείριση του αγώνα στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 44-41, 58-58, 73-78.

ΗΡΑΚΛΗΣ(Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16(4), Οκερέαφορ 10(2) , Ντέιβις 5(1), Φίλλιος, Κακαρούδης 11(2), Καλαϊτζίδης 3, Γεωργαλάς 2, Χάνλαν 18(1), Νώτης, Γκάρετ 5, Πετανίδης 3(1), Νικολαΐδης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ(Λυκογιάννης): Αγμπελέζε 10, Μπρέιζελτον 9 (1), Τζάκσον 18 (2), Μαραγκός 2, Πουλιανίτης, Μπρούσγουιτς 10 (1), Σκλήβας, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 4 (1), Ντάνιελς 9 (1), Κρομά 2, Τουτζιαράκης 8, Παύλος 6 (1)