Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός: Τα χρειάστηκε αλλά τελικά επικράτησε στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός

Ο Γκριγκόνις πέτυχε 23 πόντους και ο Παναθηναϊκός έστω και δύσκολα πέρασε από τη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού.

Ο Παναθηναϊκός αν και τα χρειάστηκε αρκετά, κατάφερε και επικράτησε με 79-74 του Κολοσσού Ρόδου για τη 2η αγωνιστική του TOP-6 και πάει με προβάδισμα στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Στο 22-1 η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με τον Τούρκο τεχνικό να αφήνει εκτός εξάδας ξένων τον Τζεράια Γκραντ περισσότερο για να ξεκουράσει τον Αμερικανό γκαρντ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη χάρις στους 23 πόντους του Γκριγκόνις με τον Λιθουανό άσσο να πετυχαίνει το τρίποντο του αγώνα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 73-71.

Στο 9-15 έπεσε ο Κολοσσός (8-4 εντός και 1-11 εκτός έδρας), που γνωρίζει ότι θα αποφύγει Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο των playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος και προετοιμάζεται για να παλέψει με το Περιστέρι ή με τον Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη χάρις στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν σοβαρεύτηκε στην άμυνα ενώ ήταν και πιο σίγουρος στην επίθεση αποφεύγοντας μια οδυνηρή ήττα που θα έβαζε τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6 (3/4 δίποντα), Μπράικοβιτς 14 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Περάντες 16 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πετρόπουλος 8 (2/4 τρίποντα), Χατζηνικόλας, Καμαριανός 6 (2/3 τρίποντα), Σίτου 13 (5/6 δίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 6 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 3 (1/6 τρίποντα), Ναν 12 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (1), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 5 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 15 (4/4 δίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ερνανγκόμεθ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)