Κολύμβηση: Πέμπτος ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Πέμπτος στον τελικό των 50μ. ελεύθερο τερμάτισε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το βάθρο των 50μ. ελεύθερο έμεινε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στη δεύτερη συμμετοχή του σε τελικό (ο πρώτος Ελληνας κολυμβητής που το καταφέρνει), ο 31χρονος πρωταθλητής ήταν και πάλι πέμπτος -όπως και στο Τόκιο- αυτή τη φορά όμως «άγγιξε» το μετάλλιο. Τερμάτισε σε 21.59, τη στιγμή που ο 34χρονος Γάλλος Φλοράν Μανοντού ήταν τρίτος με 21.56 και εξασφάλισε το τέταρτο διαδοχικό Ολυμπιακό του μετάλλιο στο αγώνισμα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΙβόι με 21.25 (είχε κάνει δυο επίσης καταπληκτικές κούρσες στο 21.32 και 21.38),παγκόσμιος πρωταθλητής το 2023, δεύτερος το 2024, που χάρισε στη πατρίδα του το πρώτο χρυσό στην ιστορία στο αγώνισμα. Δεύτερος ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής το 2022 Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.30 και τρίτος ο Γάλλος Φλοράν Μανοντού με 21.56, που κατέκτησε το τέταρτο διαδοχικό Ολυμπιακό του μετάλλιο στο αγώνισμα.

Τέταρτος ο Τζος Λιεντό από τον Καναδά με 21.58 (συμμετείχε καθώς αποσύρθηκε ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ) ενώ ο Αμερικανός κάτοχος του τίτλου, Κάλεμπ Ντρέσελ, περιορίστηκε στην έκτη θέση.