Κολύμβηση: Τεράστια εμφάνιση και ασημένιο μετάλλιο για τον Απόστολο Χρήστου!

Ο Απόστολος Χρήστου σε μια συγκλονιστική εμφάνιση, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024!

Τεράστιος και ιστορικός θρίαμβος για τον Απόστολο Χρήστου και την ελληνική κολύμβηση στο Παρίσι!

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χαρίζοντας στη χώρα μας το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της στην κολύμβηση σε πισίνα.

Μετά την “πικρή” τέταρτη θέση στα 100μ., ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα πέτυχε αυτό που δεν μπορούσε κανένας να φανταστεί, σε ένα αγώνισμα στο οποίο (θεωρητικά) δεν ειδικεύεται.

Πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.