Κόπα Άφρικα: Στην τρίτη θέση η Νιγηρία

Τυνησία και Νιγηρία ήρθαν αντιμέτωπες στο Διεθνές Στάδιο Καΐρου για τον μικρό τελικό του Κόπα Άφρικα με την δεύτερη να επικρατεί με 1-0  , καταλαμβάνοντας έτσι την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Οι Νιγηριανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πετύχουν ”γκολ από τα αποδυτήρια” με τον Ιγκάλο μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Τυνήσιοι από την άλλη δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το σκορ και αρκέστηκαν σε μερικές άστοχες ευκαιρίες για τέρμα. Κατά συνέπεια κατέλαβαν την 4η θέση στο κύπελλο των αφρικανικών εθνών.

Νιγηρία:Φράνσις Ουζόχο,Όλα Έινα,Κόλινς, Τρόουστ-Εκόνγκ, Ομερούο,, Ντίντι, Ετέμπο, Ιβόμπι, Τσυκγουέζ (Ονιεκούρου 78′), Μούσα, Ιγκαλό

Τυνησία:Μοέζ Μπεν Σεριφιά,Χανταντί, Μεριάχ, Μπρον, Ντρεγκερ, Σάαλελι, Σκιρί, Σασί,Μασάκνι,  Κενίσι, Καζρί