Κορυφή η Λιλ, Γκέλες για Λυών και Μαρσέιγ

Μόνη στην κορυφή της Ligue 1 έμεινε η Λιλ, επέστρεψε στις νίκες η Παρί ΣΖ, απώλειες βαθμών για Μαρσέιγ, Μονακό και Λυών.

Η Λιλ πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά κόντρα στη Ντιζόν με 0-2 και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Ligue 1. Tα τέρματα πέτυχαν οι Γιαζίτσι και Γουεά.

Με τέρματα των Εμπαπέ και Κιν, η Παρί ΣΖ πέρασε το εμπόδιο της Λοριάν με 2-0 και ανέβηκε στη 2η θέση, έναν βαθμό πίσω απ’ τη Λιλ.

Γκέλα για τη Λυών που αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 εντός έδρας με τη Μπρεστ. Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 με το αυτογκόλ του Λόπες στο 35′, οι Λυωνέ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (69′ πέν. Ντεπάι, 81′ Κορνέ), αλλά στο 91′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ισοφάριση με το πέναλτι του Φαβρ, για το τελικό 2-2.

Συντριβή στο Λουί ΙΙ υπέστη η Μονακό, καθώς ηττήθηκε με 0-3 από τη Λανς. Ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Μονεγάσκους για να δεχτούν την βαριά ήττα. Για τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι  Σιλά, Μπανζά και Κακουτά.

Η Ρεν με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή της Μαρσέιγ (36′ Γκουαγιέ) κι έκανε την ανατροπή (2-1), βάζοντας «στοπ» στο αήττητο σερί της ομάδας της Μασσαλίας

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Ρεμς, που νίκησε με 3-2 τη Ναντ, σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε επτά λεπτά, αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς στο ματς (18′ Παλόι).

Εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (0-2) πέτυχαν το Στρασβούργο, η Μετς και η Νις, όπως και η Σεντ Ετιέν με 1-2 από την έδρα της Μπορντό.