Κώστας Φλεβαράκης: “Χάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάτι που έχει ξανασυμβεί φέτος”

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, μετά τον αγώνα με τη Φάλκο Ζομπατέλι και την δεύτερη ήττα στο Basketball Champions League, τόνισε πως η ομάδα του έχασε και πάλι στην τέταρτη περίοδο, κάτι που έχει ξανασυμβεί φέτος.

Ο Κώστας Φλεβαράκης στάθηκε στον αριθμό των λαθών που έκανε ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Σζομπατέλι, αλλά και στο γεγονός ότι η ομάδα του έχασε πάλι λόγω κακού τετάρτου δεκαλέπτου.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Κάποιοι από τους σημαντικούς μας παίκτες δεν ήταν σε καλή μέρα. Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε να είμαστε μπροστά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά χάσαμε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και αυτό είναι κάτι που έχει συμβεί ξανά φέτος.

Για περίπου 35-36 ελέγχαμε την κατάσταση, αλλά στα τελευταία πέντε κρίσιμα λεπτά, τα λάθη που κάναμε στοίχισαν και η Φάλκο τα εκμεταλλεύτηκε με πόντους στον αιφνιδιασμό και με τον κόσμο και την ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο. Είχαμε τα ίδια προβλήματα στα τελευταία λεπτά. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να βγάλουμε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο. Χάσαμε δέκα ελεύθερες βολές. Χάσαμε μπάλες σε ειδικές καταστάσεις. Έπαιξε ρόλο για εμάς και το γεγονός ότι οι ψηλοί μας είχαν πρόβλημα με τα φάουλ, ειδικά ο Σαρικόπουλος με τη ζώνη στην 4η περίοδο που μας κρατούσε στο παιχνίδι.

Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας, είμαστε στην αρχή της σεζόν. Ξέρουμε όλοι ότι είχαμε πολύ μικρό διάστημα προετοιμασίας, κάθε παιχνίδι για εμάς, είναι σαν ένα βήμα μπροστά. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, για να είμαστε αποδοτικοί και στα 40 λεπτά, για να παίρνουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε».