Κράτησε το “Χ” από την Μπάγερν και παρέμεινε πρώτη η Λειψία

Στην Λειψία η ομώνυμη ομάδα απέσπασε χρυσό βαθμό από την Μπάγερν Μονάχου καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Το σκορ άνοιξαν νωρίς στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βρίσκει δίχτυα έπειτα από ασσίστ του Τόμας Μιούλερ στο 3ο λεπτό.

Η ισοφάριση και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Φόρσμπεργκ νίκησε τον Μάνουελ Νόιερ από την άσπρη βούλα(45’+3).

Το σκορ δίκαια διαμορφώθηκε στο 1-1 και παρέμεινε έτσι μιας και οι δύο ομάδες είχαν ισάριθμες τελικές προσπάθειες και κλασσικές ευκαιρίες καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Πλέον η Λειψία συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς ενώ η Μπάγερν στην τρίτη με 2 λιγότερους.