Χρυσό μετάλλιο και πρόκριση στο Τόκιο για τον Πετρούνια

Θρίαμβος του Λευτέρη Πετρούνια στη Ντόχα, καθώς πήρε την πρώτη θέση και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Λευτέρης Πετρούνιας εκτελώντας άψογα το πρόγραμμά του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενόργανης γυμναστικής της Ντόχα πήρε το χρυσό μετάλλιο και συγκέντρωσε τους βαθμούς που χρειαζόταν (15.500) για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Δεύτερος ήταν στον τελικό ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ζανέτι με 14.933 βαθμούς και τρίτος ο Ιρανός Μαχντί Αχμάντ Κοχάνι με 14.800 βαθμούς.

Νωρίτερα, ο Αντώνης Τανταλίδης, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των ασκήσεων εδάφους της ίδιας διοργάνωσης. Πρόκειται για την κορυφαία έως τώρα στιγμή του Έλληνα γυμναστή στην καριέρα του σε διεθνές επίπεδο. Ο 24χρονος γυμναστής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και συγκέντρωσε 14.700 βαθμούς, ακολουθώντας στο βάθρο δύο αθλητές με πλήθος μεταλλίων στο αγώνισμα, τον Ισραηλινό Αρτέμ Ντολγκοπιάτ (15.033 β.) και τον Ισπανό Ρέι Θαπάτα (14.933 β.).

Να σημειωθεί ότι στον προχθεσινό (23/06) προκριματικό ο αθλητής του Θεόφιλου Λαλεχού είχε πάρει την 4η θέση με μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση (14.266 βαθμούς).