Κροατία-Ελλάδα: Η Εθνική πάει Παρίσι γιατί έτσι της αρέσει

Η Εθνική τα κατάφερε έριξε στο καναβάτσο του ΣΕΦ και την Κροατία και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Γιάννης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Παπαγιάννης υπέγραψαν την νίκη της Ελλάδας.

Η Εθνική το έκανε, νίκησε με 80-69 την Κροατία στον τελικό του προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ και πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι.

Η “Επίσημη αγαπημένη” τα έκανε όλα σωστά, είχε τον έλεγχο του ρυθμού, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και ολοκλήρωσε με μαγικό τρόπο το τουρνουά και πάει μετά το 2008 και πάλι σε ένα Ολυμπιακό τουρνουά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 23 και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 19 ήταν τα πρώτα βιολιά στην ορχήστρα του μαέστρου Βασίλη Σπανούλη με τον Νικ Καλάθη να κάνει double-double με 14 πόντους και 11 τελικές πάσες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσέχουν στην άμυνα ενώ στην επίθεση η μία προσπαθούσε να εξουδετερώσει την άλλη με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα να ήταν 12-11 υπέρ της Ελληνικής ομάδας. Στη συνέχεια η Κροατία προηγήθηκε ακόμα και με 4 πόντους(18-14) πριν ο Παπαγιάννης πάρει επιθετικά στις πλάτες του την Ελλάδα και με 5 συνεχόμενους πόντους δώσει προβάδισμα με 19-18. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Λαρετζάκης με τρίποντο και φάουλ έκανε το 22-20 πριν ο Χεζόνια με 2/2 βολές γράψει το τελικό 22-22 που ήταν και το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι καυτός και να δίνει προβάδισμα στην Ελλάδα με 27-24. Η Κροατία αντέδρασε αμέσως και ισοφάρισε σε 29-29 πριν ο Παπαγιάννης και κυρίως ο Τολιόπουλος οπλίσουν για το 35-29 του 15ου λεπτού που ανάγκασε τον προπονητή των Κροατών να καλέσει ταιμ αουτ. Ο Τόμας Γουόκαπ με δίποντο διέυρυνε το προβάδισμα της Εθνικής στο +8(37-29) πριν ο Ντρέζνιακ με τρίποντο και φάουλ μειώσει σε 37-33. Ο Παπαγιάννης με νέο δικό του τρίποντο έκανε το 40-33. Η Κροατία κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με καλάθι και φάουλ από τον Ζούμπατς και με τρίποντο από τον Ντρέζνιακ μείωσε στον πόντο(40-39) αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να καλέσει αμέσως ταιμ άουτ. Το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ανήκε στα παιδιά της Εθνικής μας αφού αρχικά ο Αντετοκούνμπο με δίποντο και στη συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο στο τέλος έκαναν το 45-39 με το οποίο ολοκληρωθήκαν τα 20 πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Εθνική να διατηρεί το προβάδισμα και μάλιστα να φτάνει μέχρι και τους 9 πόντους(50-41 με τρίποντο του Νίκ καλάθη).Η Κροατία προσπάθησε και τα κατάφερε με 4 πόντους από τους Ζούμπατς και Σάριτς να μειώσει σε 52-45 ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση της ο Ντρέζνιακ ευστόχησε σε τρίποντο για το 52-48. Η Ελλάδα όμως είχε τους τρόπους να αντιδράει και με καθοριστικό σε εκείνο το σημείο τον Νικ Καλάθη προηγήθηκε με 8(58-50 στο 26’). Ο Νικ Καλάθης ήταν ζεστός και με δικό του και πάλι καλάθι η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους(60-50 στο 27ο λεπτό). Ο Κώστας Παπανικολάου αξιοποίησε ασιστ του Νικ Καλάθη για το 62-50 με την Ελλάδα να «τρέχει» σε εκείνο το σημείο ένα σερί 7-0 που λίγο αργότερα έγινε 9-0 με τον Αντετοκούνμπο να κάνει το 64-50. Το Ελληνικό σερί διέκοψαν δυο εύστοχες βολές από τον Ζούμπατς ενώ αμέσως μετά ο Ντρέζνιακ με ½ βολές μείωσε σε 64-53. Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου το σκορ δεν άλλαξε και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να έχει ένα ικανό προβάδισμα 13 πόντων(66-53).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Σάριτς να ευστοχεί σε δίποντο για το 66-55. Ο Γουόκαπ πήρε την ασιστ από τον Καλάθη και έκανε το 68-55. Ο Ζούμπατς μείωσε σε 68-57 όμως το νερό είχε αρχίσει να μπαίνει στο αυλάκι της πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο Σάριτς με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 10(70-60). Στα επόμενα λεπτά μέχρι και το τέλος του αγώνα η Εθνική διατήρησε με άνεση το προβάδισμα μέχρι και το τελικό 80-69 που έδωσε εκτός από την νίκη κόντρα στην Κροατία και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες με την Ελληνική ομάδα να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς