“Ξαναπάτησε” τη Λίβερπουλ η ασταμάτητη Γιουνάιτεντ

Σε ένα ντέρμπι διαφήμιση των δύο ομάδων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση επί της Λίβερπουλ με το θεαματικό σκορ 3-2

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Λίβερπουλ με 3-2 στο Όλντ Τράφορντ και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου FA.

Η Μάντσεστερ έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 18′ λεπτό, έπειτα από γκολ του Σαλάχ, όμως οκτώ λεπτά μετά ο Γκρίνγουντ πέτυχε το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι ”κόκκινοι διάβολοι” πέτυχαν το 2-1 μέσα σε τρία λεπτά, ωστόσο ο Αιγύπτιος σταρ της Λίβερπουλ έφερε πάλι το ματς στα ίσα στο 58′ λεπτό.

Ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν αυτός που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 78′ λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 της αναμέτρησης.

Η πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ καλείτε τώρα να αντιμετωπίσει την Γουέστ Χαμ στους 16 του κυπέλλου FA, με τα ”σφυριά” να χουν αποδείξει με την φετινή τους πορεία πως θα είναι ένας αρκετά δύσκολος αντίπαλος.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 18′ λεπτό με πρωταγωνιστή τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος σταρ των ”κόκκινων” πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Φιρμίνο, και έκανε ένα εξαιρετικό τσιμπιτό απέναντι στον Χέντερσον κάνοντας το 0-1.

Ο Γκρίνγουντ έδωσε την απάντηση μετά από οκτώ λεπτά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο 19χρονος επιθετικός βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε μια άψογη εκτέλεση στην αριστερή γωνία της εστίας, νικώντας τον Άλισον και φέρνοντας και πάλι το ματς σε ισορροπία.

Οι δύο ομάδες κατέβασαν λίγο τους ρυθμούς τους έπειτα από τα δύο γκολ, και δεν δημιούργησαν κάποια άλλη κλασσική ευκαιρία το πρώτο 45λεπτο.

Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα ο Ράσφορντ, έβαλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ. Ο 23χρονος φορ βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον και πλάσαρε υποδειγματικά στην δεξιά γωνία κάνοντας το 2-1.

Το 2-2 ήρθε για την Λίβερπουλ με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Στο 58′ λεπτό ο Φιρμίνο βρήκε τον Σαλάχ μέσα στην περιοχή και ο Αιγύπτιος πλάσαρε κοντά στο κέντρο της εστίας πετυχαίνοντας την ισοφάριση.

Ο Μπρούνο Φερνάντες έκλεψε για άλλη μια φορά την παράσταση, αλλά και την πρόκριση για την ομάδα του. Στο 78′ λεπτό ο Πορτογάλος έκανε μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, και πέτυχε ένα φανταστικό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Κίτρινες: Φαμπίνιο, Μανέ, Λίντελοφ, Πογκμπά

Σκόρερ: 18′ Σαλάχ, 26′ Γκρίνγουντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Χέντερσον, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Γκρίνγουντ (66′ Φρεντ), Μπέικ (66′ Φερνάντες), Ράσφορντ (86′ Μαρσιάλ), Καβάνι

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Ουίλιαμς, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ (62′ Μανέ), Τιάγκο (81′ Σακίρι), Μίλνερ, Σαλάχ, Φιρμίνο (81′ Οριγκί), Τζόουνς

Μπρέντφορντ – Λέστερ 1-3

Η Λέστερ επικράτησε με 1-3 της Μπρέτφορντ στο στάδιο Μπρέντφορντ Κομιούνιτι, και προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου FA.

Η Μπρέντφορντ μπήκε δυνατά κόντρα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′ λεπτό με τον Σόρενσεν. Η Λέστερ είχε τις ευκαιρίες της στο πρώτο 45λεπτο, όμως η ανάπαυλα βρήκε τις ”αλεπούδες” πίσω στο σκορ.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μέσα σε έξι λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή με τους Ουντέρ και Τίλεμανς. Στο 71′ λεπτό ο Μάντισον κλείδωσε την πρόκριση πετυχαίνοντας το τελικό 3-1, αφήνοντας την ομάδα της Τσάμπιονσιπ εκτός διοργάνωσης.

Στους 16 του κυπέλλου FA η Λέστερ καλείτε να αντιμετωπίσει την Μπράιτον και να διεκδικήσει το εισιτήριο του προημιτελικού.

Μπρέντφορντ (Φρανκ): Ντάνιελς, Ρόερσλεβ, Πίνοκ, Σόρενσεν, Στίβεν, Τζανέλτ, Γκόντος, Κάνος, Ζαμπουρέκ, Φόσου, Φορς

Λέστερ (Ρότζερς): Γουόρντ, Περέιρα, Αμαρτέι, Σογιουντσού, Τόμας, Τίλεμανς, Μεντί, Ουντέρ, Μάντισον, Μπερνς, Πέρεθ

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-3

Η Μπέρνλι πήρε τη νίκη στο Κρέιβεν Κότατζ με 0-3 ενάντια στην Φούλαμ, και άρπαξε με άνεση το εισιτήριο της επόμενης φάσης του θεσμού.

Η Μπέρνλι καθάρισε την υπόθεση πρόκριση με ιδιαίτερη άνεση. Τα δύο γκολ του Ροντρίγκεζ είχαν κρίνει από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το ματς, ωστόσο ο ίδιος μοίρασε την μπάλα στον Λονγκ δέκα λεπτά πριν την λήξη για να βάλει αυτός το κερασάκι στην τούρτα και να κάνει το τελικό 0-3.

Η μεθαυριανή αναμέτρηση (26/1, 21:00) ανάμεσα στην Μπόρνμουθ και την Κρόλεϊ θα βγάλει τον αντίπαλο της Μπέρνλι στους 16 του κυπέλλου FA.

Φούλαμ (Πάρκερ): Ροντάκ, Έκτορ, Ριμ, Ανταραμπιόγιο, Ονόμα, Ριντ, Μπράιαν, Λεμινά, Ανγκισά, Καμαρά, Μίτροβιτς

Μπέρνλι (Ντάιτς): Πίκοκ-Φαρέλ, Πίτερς, Ταρκόφσκι, Λονγκ, Μπράντσλεϊ, Γούντμουτσον, Στίβενς, Κορκ, ΜακΝιλ, Βίντρα, Ροντρίγκεζ