Ξεκίνησε να «παστελώνει» ο Αλέ

Άνοιξε λογαριασμό με τον Άγιαξ ο Ιβοριανός επιθετικός

Μια νίκη που του επέτρεψε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας σημείωσε το βράδυ της Πέμπτης (14/1) ο Άγιαξ, περνώντας με σκορ 3-1 από την έδρα της Τβέντε για τη 16η αγωνιστική της Eredivisie.

Σκόρερ του πρώτου τέρματος του «Αίαντα», ήταν ο νεοαποκτηθείς Σεμπαστιάν Αλέ, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τους Ολλανδούς, ύστερα από την μεταγραφή του από τη Γουέστ Χαμ στις αρχές του μήνα έναντι 22,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο 26χρονος φορ πραγματοποίησε στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» το ντεμπούτο του στο ισόπαλο με 2-2 ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την PSV Αϊντχόφεν, παίζοντας στα 45 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο νικηφόρο αγώνα απέναντι στη Τβέντε, ο Ιβοριανός στράικερ ξεκίνησε ως βασικός στο αρχικό σχήμα του Έρικ Τεν Χαγκ, συμμετείχε σε ολόκληρο το ματς, ενώ κατέγραψε και μία ασίστ στο ένα από τα δύο γκολ που έβαλε στα χασομέρια του παιχνιδιού ο Κλας-Γιαν Χούντελααρ.

Κάπως έτσι, ο Αλέ αντάμειψε τον Ολλανδό τεχνικό του με τον καλύτερο τρόπο και άρχισε αρκετά δυναμικά την απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησε ο Άγιαξ για χάρη του.