Κύπελλο μπάσκετ γυναικών: Άνετα στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το κύπελλο Ελλάδας θα έχει το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 81-62 και θα διεκδικήσει την Κυριακή τον πρώτο τίτλο της σεζόν για φέτος.

Οι “Πράσινες” με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, ήταν απόλυτες κυρίαρχες στο παρκέ και έφτασαν άνετα και εύκολα στην νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η δεύτερη περίοδος όταν έβγαλε ενέργεια και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12 πόντους. Από εκείνο το σημείο και μετά το νερό είχε μπει στο αυλάκι με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη όχι μόνο να διατηρούν το προβάδισμα αλλά να φτάνουν στο τέλος και σε μια άνετη νίκη-πρόκριση.

Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Πότερ που έκανε double double (24π.-13 ριμπάουντ) και  βρέθηκε σε μεγάλα κέφια ενώ την ακολούθησε στο σκοράρισμα η Κάρτερ με 16 πόντους αλλά και η Χριστινάκη με 14 πόντους.

Εξαιρετική ήταν και η Πηνελόπη Παυλοπούλου που μοίρασε 8 ασίστ ενώ πολύ καλή ήταν και η Σωτηρίου με 8 πόντους και 5 κλεψίματα. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα η Εβόντο είχε 18 πόντους και η Μπρίγκς 17

Η Μπριγκς έδωσε το έναυσμα (0-2) για τον ΠΑΣ στο ξεκίνημα του αγώνα και συνεπικουρούμενη από τις Εβόντο και Μαρίνη έφεραν την ομάδα των Ιωαννίνων μπροστά στο σκορ με 12-7 (5΄07΄΄). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με την Χριστινάκη (12-12, 6΄18΄΄) και με την ίδια παίκτρια προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 15-12 (7΄10΄΄).

Με Πότερ και Χριστινάκη σε πολύ καλή μέρα οι «πράσινες» με ένα σερί 6-0 έκαναν το 28-20 (11΄47΄΄) και στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμα σε διψήφια διαφορά στο 43-33 (19΄19΄΄).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με +17 (50-33, 21΄12΄΄), ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν παραδόθηκε και με την Σαρηγιαννίδου μείωσε σε 60-51 (28΄04΄΄).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με ένα 6-0 φτάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +17 (68-51, 31΄54΄΄) την οποία και διατήρησαν, επικρατώντας τελικά με σκορ 81-62.

Διαιτητές: Ασημακάκη, Μπακετέα, Χαϊνά

Δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ,  Ζιάκα ,Κωτούλα, Παυλοπούλου 4, Πότερ 24, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 7 (1), Παλάσκα 3, Χριστινάκη 14 (2), Κάρτερ 16 (3), Θεοδωρομανωλάκη 3 και Χαιριστανίδου 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης):Μπριγκς 17, Πράπα, Σαρηγιαννίδου 9 (1), Μαρίνη 14, Στεργίου 2, Πρόβο, Τζήμου, Κουτσάφτη, Γκιζάνη 2, Εβόντο 18 (1) και Κωνσταντάρα

Ελένη Καπογιάννη: “Είμαστε χαρούμενοι για την πρόκριση

Την ικανοποίηση της για την πρόκριση της ομάδας της στον τελικό εμφανίστηκε η προπονήτρια του Παναθηναϊκού Ελένη Καπογιάννη μιλώντας στη συνέντευξη τύπου αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης.

«Διαθέτουμε πιο ποιοτικό ρόστερ και είχαμε κερδίσει τον αντίπαλό μας δύο φορές φέτος για το πρωτάθλημα. Θέλω να πω βέβαια ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει κάνει μια πολλή καλή προσπάθεια και το στυλ παιχνιδιού του δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. Μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνος. Η δική μας η ομάδα είναι φύσει και θέσει αμυντική και πιστεύω ότι κάνουμε καλή δουλειά στο να τους βγάζουμε εκτός. Φυσικά υπάρχουν και φάσεις που δεν μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε. Στην επίθεσή μας, έχουμε πλουραλισμό και παίκτριες που μπορούν να σκοράρουν, το αποδείξαμε και σήμερα παρά την απουσία της Ριντ. Είμαστε χαρούμενες που προκριθήκαμε και στον τελικό πρέπει να παλέψουμε ακόμα πιο πολύ».

Τις παίκτριες εκπροσώπησε η Κατερίνα Σωτηρίου η οποία ανέφερε. «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον ΠΑΣ Γιάννινα, μπήκε δυνατά στο παρκέ και ήθελε να διεκδικήσει ότι του αναλογεί. Δικαία βρέθηκε στο Final 4 και θέλω να τους συγχαρώ για την προσπάθειά τους. Συγχαρητήρια βέβαια και στην ομάδα μας που έκανε ένα σπουδαίο αγώνα, χάσαμε βέβαια και κάποια ελεύθερα σουτ τα οποία αν έμπαιναν θα είχαν διευρύνει τη διαφορά. Είναι πολύ σπουδαίο που πήγαμε στον τελικό. Μας αξίζει, αλλά πρέπει να μείνουμε  ταπεινοί και να περιμένουμε τον αγώνα της Κυριακής, καθώς θέλουμε να πάρουμε το κύπελλο. ‘Έχω χρόνια να κατακτήσω έναν τίτλο και θα ήθελα να συμβεί με τον Παναθηναϊκό. Είμαι ενθουσιασμένη… Όλα βέβαια αυτά τα συναισθήματα πρέπει να περιμένουν ως την Κυριακή».