Κύπελλο Ελλάδας: Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ και πρόκριση στους “8”

Δεύτερη νίκη επί της Καλαμάτας και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στα προημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα με 2-0 την Καλαμάτα στην Τούμπα, για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου  θα βρει στα προημιτελικά της διοργάνωσης τον Παναθηναϊκό ή τον Βόλο.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν επιβληθεί των φιλοξενούμενων με το ίδιο σκορ και στο πρώτο ματς, έφτασαν στη νέα νίκη χάρη σε δυο γρήγορα τέρματα του Μπράντον Τόμας (11’, 13’).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στη «Μαύρη Θύελλα». Μόλις στο 13ο λεπτό, είχαν καταφέρει να πετύχουν δυο γκολ. Στο 11’ ο Κάλεντ Νάρεϊ έστρωσε στον Τόμας που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Ζόνας Μέντες για το 1-0.

Με τη σέντρα έγινε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα, έβγαλε την κάθετη στον Τόμας και αυτός νίκησε τον Μέντες στο τετ-α-τετ, σφραγίζοντας την πρόκριση.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε γεγονός που βοήθησε την Καλαμάτα να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τραυματίες έφυγαν ο Φιλίπε Σοάρες με μυϊκό πρόβλημα και ο Λευτέρης Λύρατζης, ο οποίος αποχώρησε με πρησμένο το δεξί μάτι, έπειτα από σύγκρουση με τον Μαρκ Ασίγκμπα και μετέβη σε νοσοκομείο για μαγνητική.

Κίτρινες: Νάρεϊ – Μπενίτες.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (63’ Λύρατζης/72’ Σελιμάι), Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Νάρεϊ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ (72’ Τζίμας), Φιλίπε Σοάρες (31’ Ρικάρντο), Μπράντον.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες (70’ Βασιλόγιαννης), Μόζερ (84’ Τριανταφυλλάκης), Μαβινγκά, Αρναρέλλης (75’ Τάτος), Μαρκόφσκι (70’ Κωνσταντινόπουλος).