Κύπελλο Ελλάδας: “Χρυσός” ο Ολυμπιακός με ανατροπή επί του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός επικράτησε κόντρα στον Παναθηναϊκό και κατέκτησε τον τίτλο του Κυπέλλου Ελλάδος μετά από 11 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος, έπειτα από ένα φοβερό ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι το 73-81. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να επιστρέψουν από το -12 και να πάρει τον τίτλο σε έναν τελικό γεμάτο θέαμα και πολλές δυνατές “συγκρούσεις”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να “χτυπάνε κυρίως στη ρακέτα. Στη συνέχεια ευστόχησαν σε πολλά τρίποντα με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι σε δαιμονιώδη φόρμα, φτάνοντας στο ημίχρονο τους 19 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 45-39. Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ κακός στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +12 για τους “πράσινους”. Η διαφορά αυτή ανατράπηκε στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να σκοράρει για πάνω από 6 λεπτά, και τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν στο 67-70. Οι παίκτες του τριφυλλιού βρήκαν σκορ μετά από 7:35, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται και να δείχνουν να έχουν το μομέντουμ της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ ήταν το 73-81, με τον Ολυμπιακό να είναι ο κυπελλούχος Ελλάδος για το 2021-2022.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ντόρσεϊ με 21 πόντους και μεγάλα σουτ στο comeback της ομάδας του, με τον Βεζένκοφ να ήταν επίσης εξαιρετικός με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Τα αμυντικά “ατού” στην τέταρτη περίοδο, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ, είχαν από 9  και 8 πόντους αντίστοιχα. Από τους “πράσινους” ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 23 πόντους εκ των οποίων οι 19 από το πρώτο ημίχρονο, με τον Γουάιτ να είχε 15π και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, έπειτα από ψηφοφορία που προηγήθηκε. Τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του τελικού έλαβε ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα από τον Ολυμπιακό, φτάνοντας γρήγορα σε σερί 7-0, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα (2′). Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού ήρθαν δια χερός Βεζένκοφ, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο για το 7-3 (3′). Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν μετά από δικό τους σερί 7-0, με το σκορ στο 7-7 (4′). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 12-15, έπειτα από εξαιρετικό step back δίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Οι δύο ομάδες έβγαζαν φοβερή ενέργεια στις δύο πλευρές του γηπέδου (7′). Οι σκληρές μάχες στις ρακέτες των δύο ομάδων ήταν το κυριότερο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 17-21.

Ο Νέντοβιτς δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει περαιτέρω και με ακόμα ένα τρίποντο ισοφάρισε σε 22-22 (12′). Με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ, οι “πράσινοι” δεν το επέτρεψαν, με τον Μέικον αυτή τη φορά να ισοφαρίζει και πάλι σε 27-27 (14′). Ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Νεμάνια Νέντοβιτς αντάλλαξαν δύο μακρινά τρίποντα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 34-34, σε ένα πολύ όμορφο σε θέαμα ματς (16′). Το “τριφύλλι” έκανε ένα ξέσπασμα, όπου κατάφερε να βρεθεί στο +6 και το 43-37 (19′). Ο Μέικον ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με μία εξαιρετική ενέργεια, φτάνοντας το σκορ στο 45-39.

Ο Μέικον ξεκίνησε στο δεύτερο μισό με εύστοχο τρίποντο, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+9), 49-39 (21′). Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα 12 πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα, 59-47 (24′). Ο Ουόκαπ πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντα μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό, μειώνοντας σε 65-58 (29′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 67-58.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με όρεξη να μειώσουν τη διαφορά και έκαναν γρήγορα το 67-64, έπειτα από τρίποντο του Ντόρσεϊ (32′). Ο Ολυμπιακός με 0-8 σερί μείωσε στον πόντο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 67-66 (33′). Οι Πειραιώτες ανέτρεψαν τελικά το σκορ, αφήνοντας άποντο τον Παναθηναϊκό για περίπου 5 λεπτά, με το σκορ στο 67-68 (34′). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Πειραιώτες, ήταν αποφασισμένοι για την ανατροπή, δείχνοντας φοβερή βελτίωση σε άμυνα και επίθεση (35′). Ο Ουόκαπ είναι ο κύριος λόγος της αφύπνισης του Ολυμπιακού, καθώς έκανε πολλές “βρωμοδουλειές” μέσα στο γήπεδο. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έκανε το 67-73 (37′). Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τους πρώτους του πόντους μετά από 7:35 στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 69-73 (37′). Το τελικό σκορ του τελικού διαμορφώθηκε σε 73-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 16/28 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/19 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 22/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.