Κύπελλο Ελλάδας: Δεύτερη σερί χρονιά στους «4» η Λαμία

Για δεύτερη σερί χρονιά προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας η Λαμία

Η Λαμία νίκησε με 4-2 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου εντός έδρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας για δεύτερη σερί σεζόν και τρίτη την τελευταία πενταετία έφτασε στους «4» και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο πια τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Η Λαμία ξεκίνησε το ματς με δοκάρι του Ασκόσκι στο 3’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (8’) οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το δυνατό σου του Κουτζαβασίλη με το αριστερό.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 20’ με ωραία προσπάθεια του Ασκόφσκι και έκανε το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (25’) από το φάουλ του Ντε Βινσέντι ο Πάβλοβετς με κεφαλιά έκανε το 2-1, ενώ στο 39’ από γύρισμα του Μαρτίνεθ, ο Γκέκας στην προσπάθειά του να απομακρύνει, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία είχε τρεις καλές ευκαιρίες με τον Ντε Βινσέντι (50’), τον Βέργο (66’) και τον Τσούκαλο (71’).

Στο 86′ μείωσε στο 3-2 με τον Ελέζι με δυνατό αριστερό σουτ. Οι γηπεδούχοι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσιλούλη, διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι, Στάνκο – Γκούμας, Καρυοφύλλης

Λαμία (Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Πάβλοβετς (68’ Λαμπρόπουλος), Αντέτζο, Γκοράνοφ, Στάνκο, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (60’ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (59’ Βέργος), Ασκόφσκι (82’ Κοντονίκος), Μανούσος (69’ Τσούκαλος).

Απόλλων Παραλιμνίου (Καραμπετάκης): Φώτης Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Γιάννης Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι (64’ Καρατλίδης), Τζελίδης, Τζαμπέγια, Καρυοφύλλης, Ελέζι, Γεωργιάδης (82’ Κωνσταντινίδης), Γκέκας (64’ Πέτρου).