Κύπελλο Ελλάδας: Εύκολη νίκη της ΑΕΚ απέναντι στην Κηφισιά

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα της Κηφισιάς και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Για την δεύτερη αναμέτρηση μεταξύ ΑΕΚ και Κηφισιάς, η Ένωση νίκησε με 3-0 και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου ματς πήρε την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στον επόμενο γύρο η ομάδα του Αλμέιδα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατέβηκαν στο αγωνιστικό χώρο με εντελώς διαφορετική σύνθεση από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, αλλά με ίδιο πλάνο έφτασε εύκολα στην νίκη.

Ο Μουστακόπουλος στο 27ο λεπτό με σουτ φωτοβολίδα στο “Γ” της Κηφισιάς έδωσε προβάδισμα στην Ένωση. Ο Ραντόνια στο 48′ έκανε το 2-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 82ο λεπτό.

Κίτρινες: Μάνταλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (63΄ Πινέδα), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Μουστακόπουλος, Γαλανόπουλος, Τσούμπερ (65΄ Μαχαίρας), Φερνάντες, Μάνταλος, Φαν Βέερτ (77΄ Κοσίδης)

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Ποζατζίδης, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Γκίνη, Παπασάββας (55΄ Πέιος), Να’α, Προβυδάκης (79΄ Προβυδάκης), Ταλάλ (55΄ Κουϊρουκίδης), Καλλέργης (70΄ Παυλάκης), Τετέι (71΄ Πρίτσας)