Κύπελλο Ελλάδας: Ισοπαλία στην παράταση και στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ μετά την ισοπαλία στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ μετά το 1-1 στην παράταση με τον Ολυμπιακό (0-0 η κανονική διάρκεια) στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί με πέναλτι στο 105’ για να ισοφαρίσουν οι Θεσσαλονικείς με τον Αντόνιο Τσόλακ στο 108’.

Έτσι, στον τελικό της 21ης Μαΐου, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν το Κύπελλο, σε μια επανάληψη του τελικού του 2014.

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, ο Ντάγκλας Αουγκούστο από τον πάγκο δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Κόκκινη επίσης δέχθηκε και ο Χρήστος Καρυπίδης.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Γκάρι Ροντρίγκες, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Τικίνιο στην κορυφή.

Λίγες ήταν οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Στο 24’ ένα συρτό σουτ του Σίντκλεϊ που πέρασε άουτ.

Στο 26’ ένα μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη που πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Καμαρά στο 28’.

Άστοχο ήταν και το σουτ του Αουγκούστο στο 35’.

Στο 40’ ο Εμβιλά έβγαλε ωραία σέντρα για τον Μασούρα, ο οποίος αφού την κατέβασε δεν μπόρεσε να νικήσει εξ επαφής τον Πασχαλάκη.

Στο 66’ ο Μίτριτσα σούταρε με τον Βατσλίκ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 72’ ύστερα από λάθος του Σισέ, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε στον Λύραντζη που σούταρε με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Ένα λεπτό μετά, ο Τικίνιο έδωσε στον Μασούρα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με την άμυνα να διώχνει. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ροντρίγκες σούταρε με τον Πασχαλάκη να το βγάζει.

Στο 83’ ύστερα από λάθος του Καρβάλιο ο Σοάρες πήγε να κρεμάσει από τη σέντρα τον Βατσλίκ αλλά ο Τσέχος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Βατσλίκ επενέβη εντυπωσιακά και στο σουτ του Μίτριτσα στο 85’.

Στο 90’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ αλλά ούτε ο Σισέ ούτε ο Εμβιλά μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν έφεραν κάτι και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 99’ ο Τέιλορ σούταρε με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Στο 101’ ο Λαλά έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά και ο Αγκιμπού πλάσαρε πάνω στον Πασχαλάκη.

Αμέσως μετά, ο Ελ Αραμπί σε προσπάθειά του στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Πασχαλάκη και τον διαιτητή αφού το είδε στο VAR καταλόγισε πέναλτι.

Το εκτέλεσε στο 105’ ο ίδιος ο Ελ Αραμπί με σκαφτό σουτ και έκανε το 1-0!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 108’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Σβαμπ έβγαλε σέντρα, ο Ολιβέιρα γύρισε και ο Τσόλακ από κοντά πλάσαρε για το 1-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (110’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (110’ Κούντε), Ροντρίγκες (75’ Α. Καμαρά), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46’ Σοάρες), Μουργκ (61’ Μίτριτσα, 89’ Τέιλορ), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ