Κύπελλο Ελλάδας: Ιστορικό νταμπλ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με 10 παίκτες από το 6′ επικράτησε του ΠΑΟΚ, κατέκτησε το 16ο Κύπελλο Ελλάδας και το τρίτο νταμπλ της ιστορία της.

Σαράντα πέντε χρόνια προσμονής ήταν πολλά και η ΑΕΚ επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-0 στον τελικό στο Πανθεσσαλικό στάδιο, κατέκτησε το 16ο Κύπελλο Ελλάδας και το τρίτο νταμπλ της ιστορίας της.

Η ομάδα του Αλμέιδα με παίκτη λιγότερο από το 6ο μόλις λεπτό λόγω της αποβολής του Ρότα, κατάφερε να φτάσει στο θρίαμβο με τα γκολ των Μουκουντί (26′) και Πάολο Φερνάντες (90’+1′).

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τους κιτρινόμαυρους με την Ένωση να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο πέμπτο λεπτό με την προβολή του Γκαρσία που έδιωξε ο Κοτάρσκι και στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ βγήκε σε αντεπίθεση, ο Τάισον έβγαινε απέναντι στον Στάνκοβιτς με τον Λάζαρο Ρότα να τον ανατρέπει και δικαίως να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σβαμπ έκανε το σουτ που έφυγε εκτός εστίας του Στάνκοβιτς. Στο 13′ ο Αυστριακός τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσωσε την ομάδα του από το σουτ του Σάστρε από τα δεξιά.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 26ο λεπτό με δράστη τον Χάρολντ Μουκουντί. Η Ένωση κέρδισε φάουλ, ο Ελίασον εκτέλεσε το φάουλ, ο Μουκουντί έκανε την προσπάθεια δεν βρήκε καλά την μπάλα αλλά αυτή βρέθηκε μπροστά του και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοτάρσκι.

Στο 30′ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσεις με το σουτ του Σβαμπ που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στην περιοχή, ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ ενώ στο 42ο λεπτό ο Σάστρε έκανε το σουτ που σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στην συνέχεια οι παίχτες του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να απειλήσουν την ΑΕΚ χωρίς να τα καταφέρουν ιδιαίτερα. Μέχρι την φάση του 77ου λεπτό με την παίχτες του ΠΑΟΚ να συνδυάζονται εξαιρετικά, η μπάλα να φτάνει στον Αουγκούστο που με πλασέ από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία της ΑΕΚ.

Στο 88′ ο Τζίμας με μακρινό σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στάνκοβιτς ενώ στο 90ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια πέρασε εκτός εστίας.

Η ΑΕΚ κλείδωσε τον τίτλο στο 92ο λεπτό. Ο Τσούμπερ βρέθηκε έξω από την περιοχή, πάσαρε στον Φερνάντες που με εκπληκτικό τρόπο πέρασε τον Ίνγκασον και με πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

Σκόρερς: 26′ Μουκουντί, 92′ Φερνάντες

Κίτρινες: Πινέδα, Σιμάνσκι, Άμραμπατ – Σβαμπυ, Αουγκούστο

Κόκκινες: Ρότα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (60′ Γιόνσον), Πινέδα (60′ Σιντιμπέ), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Τσούμπερ, Λιβάι (61′ Άμραμπατ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (61′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (85′ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (61′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (77′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (85′ Τζίμας), Τάισον, Τόμας.