Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με Καρλίτος ο Παναθηναϊκός

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Παναθηναϊκός νικώντας τον Ατρόμητο, ενώ προκρίθηκαν και τα φαβορί

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν ο Παναθηναϊκός, η Λαμία, ο Βόλος, ο Ιωνικός και ο Άγιος Νικόλαος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, «σφραγίζοντας» την πρόκριση των «πράσινων» στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα που έδωσε την πρόκριση στους “Πράσινους” ήταν από τον Καρλίτος στο 39ο λεπτό. Πρώτη εκτός έδρας νίκη του «τριφυλλιού» μετά από 8,5 μήνες και 12 αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Βόλος κατάφερε να βρει δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο φτάνοντας στη νίκη επί του Πανσερραϊκού με 3-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λαμία προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε σχετικά εύκολα στην Καλλιθέα της Ηλιούπολης με 3-0. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τσούκαλος, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, στο 13΄ και στο 56΄, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μαζουλουξής. Να σημειωθεί ότι η Ηλιούπολη έχασε πέναλτι στο 60΄ με τον Κράσι.

Με ανατροπή και δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Ιωνικός επικράτησε 1-2 της Ξάνθης στα Πηγάδια. Οι Ξανθιώτες προηγήθηκαν με τον Πλατέλλα στο 26ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 31′. Ο Τουράμ στο 76΄ έδωσε την ασίστ για την ισοφάριση από τον Ντάλσιο και στο 79΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση

Νωρίτερα ο Άγιος Νικόλαος πέρασε και αυτός από την Κέρκυρα με 1-2 στην έδρα της ΑΕ Λευκίμμης (επίσης ομάδα Γ΄ εθνικής) και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Ο Φουκαράκης στο 25΄ και ο Τσανάι στο 77΄ πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κωστακιώτη στο 34΄.