Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκαν στους «16» Λεβαδειακός και Ατρόμητος

Με ανατροπή επί της Λαμίας προκρίθηκε ο Λεβαδειακός και ο Ατρόμητος έκανε το καθήκον του επί του Γιούχτα

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν ο Λεβαδειακός και ο Ατρόμητος.

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 0-1 του Γιούχτα στο Παγκρήτιο Στάδιο και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο 54′ ο Κούεν με διαγώνιο σουτ έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους Περιστεριώτες. Οι φιλοξενούμενοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ σε διπλούς αγώνες.

Ο Λεβαδειακός που αγωνίζεται στη Super League 2 έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε στους «16», νικώντας με 2-1 τη Λαμία στο δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Νίκη Βόλου.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ του Μάλτσι (0-1) και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 58ο λεπτό με τον Κουάντρα (1-1) και να πάρουν τη νίκη με 2-1 στο 68′, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολέτο. Δυο δοκάρια είχαν οι Βοιωτοί στο 25′ στην ίδια φάση, αρχικά ο Μούλα εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Λόνγκο «σημάδεψε» εκ νέου το δοκάρι.