Κύπελλο Ελλάδας: «Σλοβένικη» υπόθεση και περίπατος για τον Παναθηναϊκό

Με πρωταγωνιστές τους τρεις Σλοβένους ποδοσφαιριστές, ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση επί του Βόλου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Βόλου στη Λεωφόρο, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το “Τριφύλλι” οι τρεις διεθνείς Σλοβένοι, Σπόραρ, Τσέριν και Βέρμπιτς, που σκόραραν στο 45’+3, στο 54’ και στο 59’ τα τρία τέρματα της νίκης.

Καλύτερα μπήκε ο Παναθηναϊκός στον αγώνα και στο 8’ ήρθε η πρώτη στιγμή. Ο Βέρμπιτς πάτησε για τον Σπόραρ, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Κότνικ πρόλαβε να προστατέψει την κλειστή του γωνία

Η επιμονή του Παναθηναϊκού ανταμείφθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν από σέντρα του Μπερνάρ και πρώτη κεφαλιά του Βέρμπιτς, ο Σπόραρ με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους». Ένα γκολ που χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρία λεπτά μέχρι να κατακυρωθεί και… τυπικά, έπειτα από ενδελεχή έλεγχο του VAR Μανούχου με τη βοήθεια της γραμμής του οφσάιντ.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54’ οι «πράσινοι» άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα, ο Χουάνκαρ έδωσε στον Κώτσιρα, κι αυτός «έστρωσε» προς τον Τσέριν που με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι», κάνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Μετά από πέντε λεπτά (59’) ήρθε η σειρά και του τρίτου Σλοβένου των «πράσινων», του Βέρμπιτς να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Από κακό διώξιμο της άμυνας του Βόλου, ο 29χρονος εξτρέμ έπιασε με τη μία τρομερό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής και «σημάδεψε» τη γωνία του Κότνικ, κάνοντας το 3-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 83’ ο Ιωαννίδης έπαιξε πολύ ωραία το ένα-δύο με τον Μπερνάρ και πάτησε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε απ’ τον Κότνικ με τα πόδια στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Κίτρινες: Βέρμπιτς, Τσέριν – Ντέλετιτς, Μπαριέντος, Τάχατος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (84’ Σάντσες), Ρουμπέν (65’ Κουρμπέλης), Τσέριν, Παλάσιος (84’ Κυριόπουλος), Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69’ Σαβιέρ), Σπόραρ (65’ Ιωαννίδης).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Ουές (73’ Τάχατος), Μεθκίδα (66’ Ματίγια), Μπαριέντος (73’ Μεταξάς), Πίρινεν, Νοκέρ (66’ Φερναντέζ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (79’ Κούτσιας).