Κύπελλο Ελλάδος: Δύσκολη νίκη και βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ που νίκησε δύσκολα τον Βόλο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Βόλου στην Τούμπα, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με πέναλτι ο Στέφαν Σβαμπ (45’+1′), με τους Θεσσαλούς να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις. Στο 69ο λεπτό οι Βολιώτες ισοφάρισαν με τον Μωραΐτη, αλλά ακυρώθηκε για φάουλ στον Βιεϊρίνια.

Πλέον ο «δικέφαλος του βορρά» στρέφεται στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League με την Ελσίνκι στην Τούμπα.

Κίτρινες: Μεϊτέ, Βιεϊρίνια – Κορνέ, Κόμπα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Οζντόεφ (67′ Μεϊτέ), Ντεσπόντοφ (67′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Σαμάτα (75′ Τόμας).

BΟΛΟΣ (Ανχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Τάχατος (46′ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Κίτσος, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κορνέ (62′ Μωραϊτης), Ενγκίν (58′ Κόμπα), Ντέλετιτς (46′ Άλχο), Γκαρσία (85′ Μπερτόγλιο)

Λεβαδειακός-Νίκη Βόλου 1-1

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Λεβαδειακός και Νίκη Βόλου, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι η πρόκριση στα προημιτελικά, στο μοναδικό ζευγάρι μεταξύ ομάδων της Super League 2, θα κριθεί στη ρεβάνς, στην πόλη της Θεσσαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 16΄ με πολώ ωραίο σουτ του Πολίτη από το ύψος της περιοχής, ενώ το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια ισοφάρισε στο 40΄, με κεφαλιά του Ρόμο μετά από σέντρα του Γιαννιώτα.

Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν κάποιες αξιόλογες στιγμές, αλλά τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε η Νίκη Βόλου, με ένα φαλτσαριστό σουτ του Μοράρ έξω από την περιοχή, που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Κίτρινες: Μπελμόντ, Κουάδρα – Να’α, Μπαχανάκ, Λίταινας, Γκαραβέλης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Στογιάνοβιτς, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Μπελμόντ (60΄ Μεχία), Ρόμο (86΄ Τσιριγώτης), Γιαννιώτας (76΄ Λούα Λούα), Σωτηράκος, Κουάδρα, Συμελίδης (60΄ Νικολιάς), Τσελεπίδης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Γρομητσάρης, Μπαχανάκ, Να’α (46΄ Αναστασίου), Λίταινας, Πέττας (60΄ Κυριακίδης), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο, Πολίτης (69΄ Κρητικός / 77΄ Παναγιωτίδης), Τζιώρας (46΄ Μοράρ)