Κύπελλο Ελλάδος: Πέρασε ο Πανσερραϊκός, αποκλείστηκε η Λαμία

Στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν οι Πανσερραϊκός, Κηφισιά, Πανιώνιος και Ζάκυνθος

Για τους “32” του Κυπέλλου Ελλάδας, προκρίθηκαν οι Πανσερραϊκός, Κηφισιά, Πανιώνιος και Ζάκυνθος.

Το γκολ του Χέφτε Μπετανκόρ στο 8ο λεπτό έκανε τη… διαφορά για τον Πανσερραϊκό στον αγώνα με την ΑΕΛ στην «AEL FC Arena» και με το 0-1, χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Πανσερραϊκός έμεινε με δέκα παίκτες στο 80’ μετά την αποβολή του Πεταυράκη με 2η κίτρινη, όμως η ΑΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της στα τελευταία λεπτά.

Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη και απέκλεισε με 1-0 τη Λαμία στο “Ζηρίνειο”. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν νωρίτερα και βρήκε το γκολ στο 81ό λεπτό από το σημείο του πέναλτι με τον Μάναλη. Η Λαμία τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Ρατόν.

Ο Πανιώνιος “λύγισε” εκτός έδρας τη Νέα Ιωνία στα πέναλτι με 1-2 (0-0 κ.δ.), ενώ η Ζάκυνθος νίκησε 2-0 τον Παναργειακό εντός έδρας και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.