Κύπελλο Ελλάδος: Στους «16» προκρίθηκαν ο ΟΦΗ και ο Αστέρας Τρίπολης

Γκολ και θέαμα στο Χανιά-ΟΦΗ, με ανατροπή και “3άρα” προκρίθηκε ο Αστέρας Τρίπολης

Για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ελλάδος, τις προκρίσεις στην επόμενη φάση πανηγύρισαν ο ΟΦΗ και ο Αστέρας Τρίπολης.

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-3 του Καμπανιακού εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Αρκάδες και προηγήθηκαν με τον Πόζογλου στο 19′. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία τέρματα με τους Κρέσπι (25′), Μάντζη (54′) και Μιριτέλο (57′) και πήραν την πρόκριση στους «16».

Στο τοπικό ντέρμπι της Κρήτης, ο ΟΦΗ πήρε την πρόκριση με 3-5 επί των Χανίων στα Περιβόλια. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 0-2 με τα τέρματα των Αμπάντα (29′) και Φελίπε (43′). Στο δεύτερο μέρος, οι Χανιώτες με δύο γκολ σε ένα λεπτό, έφεραν το ματς στα ίσια (2-2), χάρη στα τέρματα των Ελευθεριάδη (50′) και Μανουσάκη (51′).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με δύο τέρματα του Μοσκέρα σε διάστημα πέντε λεπτών (61′, 65′), σημειώνοντας το 2-4. Στο 67′ τα Χανιά μείωσαν εκ νέου με τον Σερβιλάκη, κάνοντας το 3-4 και το τελικό 3-5 διαμόρφωσε στο 78′ ο Ριέρα. Στο 83′ ο Μεγιάδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΟΦΗ με δέκα παίκτες. Επίσης, θα απουσιάσει από τον αγώνα με την Κηφισιά για την 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.