Κύπελλο Ελλάδος: Στους «4» ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός προκρίθηκε για πρώτη φορά στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος, με  διπλή νίκη επί του ΟΦΗ.

Ο Παναιτωλικός νίκησε για δεύτερη φορά τον ΟΦΗ, αυτή τη φορά με 3-1 στο Αγρίνιο. Εκείθα αντιμετωπίσει τον Άρη σε διπλούς αγώνες.

Στο πρώτο μέρος οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς έχοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 3’ με τον Νέιρα.   Στο 17’ ο Μπάκιτς, σούταρε εκτός περιοχής, ο Μαλής έσωσε την ομάδα του, στο 23’ ο Νέιρα απείλησε ο Στεργιάκης έδιωξε δύσκολα. Ο Παναιτωλικός με τον Ντίας στο 30’  απάντησε στο ΟΦΗ.

Στο 36’ ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Ο Παναιτωλικός πήρε κεφάλι στο σκορ 1-0 με τον Φρεντ Ντουάρτε. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά στο 59’ ο Τσιγγάρας πέρασε δύο παίκτες, έβγαλε προς τον Λιάβα που σέντραρε χαμηλά κι ο Χατζηθεοδωρίδης που ακολουθούσε τη φάση στο δεύτερο δοκάρι (ακούμπησε την μπάλα κι ο Τορεχόν) έκανε ο 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 72’ με τον  Ααρόν Ισέκα 2-1, Στο 79’ το σουτ  του Γκαγιέγκος πέρασε  έξω. Στο 84’ το σουτ του Γκαγιέγκος βγήκε σε ετοιμότητα τον Στεργιάκη, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Αγρινιώτες έφυγαν σε μία πολύ γρήγορη αντεπίθεση, με τον Λιάβα να «στρώνει» την μπάλα στον Πέρες, ο οποίος σούταρε με τη μία διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, που χάρισε στην ομάδα του Αγρινίου μία ιστορική πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλής, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε (85’ Σενγκέλια), Τσιγγάρας (85’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70’ Μπακάκης), Τορεχόν (70’ λ.τρ. Μπρούνο Ντουάρτε), Ντίας (57’ Λιάβας), Ζοάο Πέντρο.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Τοράρινσον, Βούρος, Μπρεσάν, Αμπάντα, Γκλάζερ (46’ Ριέρα), Μπάκιτς, Νέιρα (64’ Ισέκα), Τοράλ (64’ Γκαγιέγκος), Μπάκου (54’ Μοσκέρα), Λουίζ Φελίπε.