Κύπελλο ΕΣΚΑ Γυναικών: Μεγάλη πρόκριση της Εστίας Φιλίας

Η Εστία Φιλίας πέρασε αλώβητη από το κλειστό της Πυρκάλ καθώς επικράτησε, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, του Αμύντα με 54-52 και σφράγισε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΣΚΑ γυναικών.

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας επιτυχία της ομάδας της κόουτς Γανώτη αφού είχε προηγηθεί λίγες μέρες πριν η νίκη επί του Παγκρατίου μέσα στο ΜΕΤΣ.

Ο αγώνας δικαιολόγησε πλήρως τη φετινή δυναμική των δύο ομάδων καθώς ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όταν η Ζαχαράκη έκανε το 54-52 υπέρ της Εστίας χαρίζοντας στην ομάδα της την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Κορυφαίες από την Εστία οι Στεφάτου και Ζαχαράκη, ενώ από τον Αμύντα προσπάθησαν οι Τριμέρη και Μαργώνη

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τηνΕστία καθώς οι “πράσινες” καθ οδηγούμενες από μία εξαιρετική Στεφάτου κατάφεραν χάρις σε καλάθια τόσο της Στεφάτου, όσο και της Ζαχαράκη να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας πίεσε πολύ στο ξεκίνημα, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στον πόντο το ματς(20-21 στο 16΄). Το ταιμ αουτ που κάλεσε σε εκείνο το σημείο η κοουτς της Εστίας λειτούργησε θετικά καθώς η ομάδα της ηρέμησε και τρέχοντας ένα σερί 0-7 προηγήθηκε με 20-28 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η κόρνα για την ανάπαυλα βρήκε την Εστία μπροστά στο σκόρ με 33-26.

Το ίδιο μοτίβο διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο με την Εστία να διατηρεί το προβάδισμα και τον Αμύντα να πιέζει μεν αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την Εστία να προηγείται με 41-33.

Στην 4η περίοδο ο Αμύντας τα έπαιξε όλα για όλα, πίεσε στην άμυνα έβγαλε ενέργεια στην επίθεση και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια τόσο με την Τριμέρη, όσο και με την Σκεπετάρη. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να αρχίζει να ροκανίζει τη διαφορά και να ισοφαρίζει εν τέλει σε 52-52 χάρις σε τρίποντο της Σκεπετάρη. Η Εστία Φιλίας όμως στην τελευταία της επίθεση σκόραρε με την Ζαχαράκη για το 52-54 που ήταν και το τελικό σκόρ καθώς ο Αμύντας στην τελευταία δική του επίθεση δεν κατάφερε με την Σκεπετάρη να σκοράρει.