Κύπελλο Γαλλίας: Η Μαρσέιγ απέκλεισε την Παρί ΣΖ, πρόκριση για Λυών και Ροντέζ

Πήρε τον πρόκριση η Μαρσέιγ επί της Παρί Σεν Ζερμέν, στα προημιτελικά η Λυών και η Ροντέζ

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, προκρίθηκαν η Μαρσέιγ που νίκησε στο ντέρμπι την Παρί ΣΖ, η Λυών, ενώ την έκπληξη έκανε η Ροντέζ που απέκλεισε την Οσέρ. Επίσης, στους «8» της διοργάνωσης πέρασαν η Τουλούζ, η Γκρενόμπλ, η Ανεσί και η Ναντ.

Η Μαρσέιγ νίκησε με 2-1 την Παρί ΣΖ στο Βελοντρόμ στο μεγάλο ντέρμπι των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Μόλις μία ήττα είχαν γνωρίσει οι πρωτευουσιάνοι στα τελευταία 23 παιχνίδια με το σύλλογο της Μασσαλίας (19-3-1), αλλά σήμερα έσπασε την αρνητική παράδοση. Οι γηπεδούχοι στο 33΄ άνοιξαν το σκορ με τον Σάντσες με πέναλτι, αλλά η Παρί ισοφάρισε προσωρινά με τον Ράμος (45΄+2). Στο 57΄ ο Μαλινόφσκι «έγραψε» το τελικό 2-1.

Η Λυών απέκλεισε τη Λιλ με 4-2 στα πέναλτι (2-2 κ.δ) εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα 21 λεπτά χάρις στα γκολ των Σερκί (8΄) και Λακαζέτ (21΄), αλλά οι “Λιλουά” κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τα τέρματα των Ντέιβιντ (29΄) και Ζεγκρόβα (64΄). Στα πέναλτι οι “Λυωνέ” ευστόχησαν και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που ήταν δύο φορές εύστοχοι.

Η μεγάλη έκπληξη στην φάση των «16» του θεσμού έγινε στο «Αμπε Ντεσάν», όπου η Ροντέζ (ομάδα της Ligue 2) «πέταξε έξω» από τον θεσμό την Οσέρ, που αγωνίζεται στην κορυφαία κατηγορία, επικρατώντας της με 2-3.

Με δύο γκολ στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης (αυτογκόλ Ντιουφ και Αμπουκλάλ), η Τουλούζ επικράτησε με 3-1 της Ρεμς και προκρίθηκε άνετα στην επόμενη φάση. Στο 62΄ ο Σαϊμπί «έγραψε» το 3-0 και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με το γκολ του Κατζούστε στο 89΄.