Κύπελλο Γερμανίας: Άνετες προκρίσεις για Λειψία και Μπάγερν Μονάχου

«Σβηστά» στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας η Λειψία και η Μπάγερν Μονάχου

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκαν άνετα η Μπάγερν Μονάχου και η Λειψία.

Η Λειψία επικράτησε της Χοφενχάιμ με 3-1 στην «Red Bull Arena». Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάρκο Ρόσε, ο Κόνραντ Λάιμερ, ο οποίος αν και… φευγάτος (έχει ήδη υπογράψει προσύμφωνο με την Μπάγερν για την 1η Ιουλίου), είχε μία ασίστ στον Φόρσμπεργκ το 9′ κι ένα προσωπικό γκολ στο 42′, απλοποιώντας τα πράγματα για τους «ταύρους».

Η Χοφενχάιμ μείωσε στο 77′ με τον Ντόλμπεργκ από ασίστ του Ανχελίνο, όμως ο Τίμο Βέρνερ έβαλε την τελική «πινελιά» για την ομάδα του κάνοντας το 3-1 στο 84′ και «τελειώνοντας» την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς στο 86′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ενσόκι.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Μάιντς με 0-4 εκτός έδρας κι έγινε η τέταρτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με τον Ζοάο Κανσέλο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα των Βαυαρών, μία μέρα μετά τη μεταγραφή του και να «σερβίρει» την ασίστ στο πρώτο γκολ του Τσούπο-Μότινγκ στο 17′, όλα έγιναν εύκολα από νωρίς για την Μπάγερν. Στο 30′ ο Μουσιάλα έκανε το 2-0 από την ασίστ του Μίλερ, ενώ στο 44′ ο Σανέ «τελείωσε» την πρόκριση με το τρίτο βαυαρικό γκολ, έπειτα απ’ την ασίστ του Τσούπο-Μότινγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφτασε και σε ένα τέταρτο γκολ με τον Αλφόνσο Ντέιβις στο 83′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.