Κύπελλο Γερμανίας: Αποκλείστηκε η Ντόρτμουντ από τη Σαν Πάουλι

Η Σαν Πάουλι έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την κάτοχο Ντόρτμουντ από τη συνέχεια του κυπέλλου Γερμανίας

Για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας, εκτός συνέχειας έμειναν η Ντόρτμουντ και η Κολωνία, με τις ομάδες της β’ κατηγορίας της Γερμανίας, Σαν Πάουλι και Αμβούργο να προκρίνονται στην επόμενη φάση. Επίσης, προκρίθηκαν η Μπόχουμ και η Καρλσρούη

Η Σαν Πάουλι επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Ντόρτμουντ, έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Αμενίντο στο 4΄ και ο Βίτσελ με αυτογκόλ στο 40΄ έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 2-0, ο Χάαλαντ μείωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Μαζί της προκρίθηκε και η άλλη τοπική ομάδα, το Αμβούργο που απέκλεισε στα πέναλτι με 4-3 την Κολωνία (κ.δ 0-0, παράταση 1-1) .

Επίσης, την πρόκριση στα προημιτελικά πανηγύρισε η Καρλσρούη που επικράτησε 1-0 του Μόναχο 1860, με σκόρερ τον Βάνιτζεκ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στους «8» πέρασε και η Μπόχουμ με το 3-1 επί της Μάιντς, με τα γκολ της ανατροπής για τους γηπεδούχους να έρχονται στο β΄ μέρος, μετά το προβάδισμα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι στο 36΄ με τον Ονισίβο. Ο Πάντοβιτς πέτυχε δύο τέρματα μέσα σε 4 λεπτά, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 80΄ με το γκολ του Λόβεν.