Κύπελλο Γερμανίας: Προκρίσεις για Ουνιόν Βερολίνου και Στουτγκάρδη

Τις προκρίσεις πήραν με ανατροπή η Ουνιόν Βερολίνου και η Στουτγκάρδη

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκαν η Ουνιόν Βερολίνου και η Στουτγκάρδη.

Με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Στουτγκάρδη επικράτησε με 1-2 της Πάντερμπορν κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας. Το απίθανο αυτογκόλ του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου στο 4ο λεπτό του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά η Στουτγκάρδη στο 86΄ με τον Ζιλ Ντίας έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιρασί έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο του θεσμού.

Την Στουτγκάρδη στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, ακολούθησε και η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία νίκησε εντός έδρας με 2-1 τη Βόλφσμπουργκ. Ο Βαλντσμιντ είχε δώσει προβάδισμα στους «Λύκους» στο 5ο λεπτό, αλλά στο 12΄ οι γηπεδούχοι απάντησαν με το Νότσε (1-1). Ο Μπέχρενς στο 79΄ έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους γηπεδούχους και τέλειωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκίσελμαν στο 87ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.