Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση της Φράιμπουργκ επί της Μπάγερν

Προκρίθηκε η  Φράιμπουργκ επί της Μπάγερν Μονάχου και η Άιντραχτ επί της Ουνιόν στο Κύπελλο Γερμανίας.

Η Φράιμπουργκ έκανε το «μπαμ» στους προημιτελικούς του Κυπέλλου αποκλείοντας την Μπάγερν μέσα στο Μόναχο με 2-1. Ο δεύτερος αγώνας της οκτάδας ήταν θρίλερ, με τους φιλοξενούμενους να «χτυπούν» στο 90΄+5 με τον Χόλερ και να παίρνουν την τεράστια πρόκριση στους ημιτελικούς, όπου βρίσκεται και η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Στο πρώτο του ματς στο πάγκο των Βαυαρών ο Τόμας Τούχελ οδήγησε την ομάδα του σε νίκη-τίτλου επί της Ντόρτμουντ στην «Αλιάνζ Αρένα» (4-2), ωστόσο, στο δεύτερο, στο ίδιο γήπεδο, η εμπειρία που έζησε ήταν κακή.

Η Μπάγερν, μάλιστα, προηγήθηκε με τον Ουπαμεκανό στο 19΄, αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα από τον Χόφλερ στο 27΄. Κι ενώ όλα έδειχναν παράταση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χόλερ με πέναλτι έστειλε την Φράιμπουργκ στους «4».

Νωρίτερα, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κόλο Μουανί, το συγκρότημα του Όλιβερ Γκλάσνερ επικράτησε με 2-0 της Ουνιόν Βερολίνου στο πρώτο από τα τρία μεγάλα ματς της φάσης των «8» της διοργάνωσης.

Ο Γάλλος διεθνής επιθετικός, ο οποίος είναι πάρα πολύ πιθανό από την ερχόμενη σεζόν ν΄ αγωνίζεται σε κάποιο από τα κορυφαία κλαμπ της Ευρώπης, «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (11΄, 13΄) από ισάριθμες ασίστ του Μάριο Γκέτσε.