Κύπελλο Γερμανίας: Στα προημιτελικά η Ντόρτμουντ και η Νυρεμβέργη

Προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας η Ντόρτμουντ και η Νυρεμβέργη

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκαν η Ντόρτμουντ και η Νυρεμβέργη.

Η Ντόρτμουντ πέρασε από την έδρα της Μπόχουμ με 1-2, τη νίκησε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν (3-0 εντός έδρας στις 5/11 στο πλαίσιο της Bundesliga) κι έγινε η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσε το παζλ των «8» του θεσμού.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το απίθανο γκολ του Τσαν από τη μεσαία γραμμή! Στο 64΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Στόγκερ, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ καθώς στο 70΄ ο Ρόις έμελλε να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, η Νυρεμβέργη κατάφερε και πέρασε το εμπόδιο της Φορτούνα Ντίσελντορφ, καθώς επικράτησε στα πέναλτι με 5-3 (1-1 κδ). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33′ με τον Κοβάνσκι, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Ντουμάν. Στην παράταση δεν άλλαξε το 1-1, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα πέναλτι, όπου η Νυρεμβέργη ήταν εύστοχη σε όλες τις εκτελέσεις και έτσι πήραν την πρόκριση με 5-3.