Κύπελλο γυναικών: Στα ημιτελικά με περίπατο ο Παναθηναϊκός

Εύκολη πρόκριση του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το κλειστό του Εσπέρου επικρατώντας των Εσπερίδων με 76-57 παίρνοντας ταυτόχρονα και την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με +10 στην πρώτη περίοδο βάζοντας παράλληλα και τις βάσεις για την νίκη-πρόκριση.

Πρώτη σκόρερ για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν η Σμίθ με 18 πόντους, ενώ από τις Εσπερίδες η Πότερ είχε 23 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (16-26) απέναντι στις αξιόμαχες Εσπερίδες. Στη συνέχεια, έπεσε ο επιθετικός ρυθμός του ΠΑΟ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί 27-33.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη και προηγήθηκαν με 11 πόντους (39-50) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη πάτησαν το γκάζι και «καθάρισαν» το ματς με 57-76.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Φραγκούλη-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 16-26, 27-33, 39-50, 57-76

Εσπερίδες (Νανάκος): Καμμένου, Γασπαράτου 3(1), Λουκάτου, Πότερ 23(1), Πατεράκη 4, Μπενέκη 11, Βιντσιλαίου 4, Κασάπογλου 8(2), Μπάραμαν 4(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16(2), Ζιάκα 2, Σταμάτη 8(2), Λύμουρα 9(1), Σμιθ 13, Κωτούλα, Μπουντούρη, Στακ 7(1), Μυλωνάκη 3(1), Χολμς 18(3).